Prenovljena Narodna galerija v soju slovenske zastave.
Prenovljena Narodna galerija
Slovenija | 28.01.2016, 10:44
Narodna galerija v Ljubljani je končno prenovljena. Čakajo nas prvič enotno povezani vsi trije stavbni deli Galerije, nova stalna zbirka, nova kavarna ob Robbovem vodnjaku in galerijska trgovina. Gre za največji evropski projekt Ministrstva za kulturo v vrednosti 12,3 milijona evrov.
Triletno obdobje celovite rekonstrukcije Narodnega doma so sinoči sklenili z odprtjem prenovljene Narodne galerije in dnevi odprtih vrat. Prvič so enotno povezani vsi trije stavbni deli Galerije – najstarejši in zdaj popolnoma prenovljeni Narodni dom iz leta 1896, Ravnikarjevo Novo krilo iz leta 1993 in steklena Vhodna avla iz leta 2001. Na ogled je tudi nova stalna zbirka, ki so jo številčno povečali za več kakor tretjino del – odslej je v njej skoraj 600 eksponatov. Narodna galerija s prenovo ustreza visokim standardom za predstavitev umetnostnega gradiva, z novo kavarno ob Robbovem vodnjaku v Vhodni avli in galerijsko trgovino, kjer so naprodaj knjige in oblikovalski izdelki, tudi najnovejša skodelica Kofetarica, pa postajajo eno izmed najbolj prijetnih središč mestnega življenja.
85 odstotkov sredstev za to investicijo predstavljajo nepovratna sredstva Evropskega sklada za regionalni razvoj, Ministrstvo za kulturo pa je prispevalo preostalih 15 odstotkov. Ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar je na odprtju dejala: »Slovenci res nismo premogli obsežnih in dragih cesarskih zbirk, a kljub temu, prav zaradi entuziazma mnogih Slovencev, obstajajo naše skrbno hranjene umetnine. Zbirka Narodne galerije je nastala na pobudo in z donacijami vizionarskih posameznikov, naša dolžnost in zaveza pa je, da njihovo delo spoštujemo, tako da ga nadaljujemo in ohranjamo temeljno poslanstvo nacionalne galerije, jo odpiramo najširši javnosti, širimo zavest o pomenu umetnosti in kulture ter tako prebivalcem in prebivalkam Slovenije zagotavljamo lepši, bolj human in osmišljen vsakdan.«
Po besedah direktorice Barbare Jaki se je končala dolga pot prostorskega povečevanja galerije, ki ga je že pred 30 leti zastavila takratna ravnateljica Anice Cevc. Z rezultatom so, kot je dejala, resnično zadovoljni. O delu številnih, ki so sodelovali pri prenovi palače v sodoben muzej, govorita posebni razstavi v pritličju, posebej pa je omenila glavnega projektanta, arhitekta Uroša Birso, Marijo Režek Kambič kot odgovorno konservatorko ter vodjo projekta Dušana Benka in sodelavca Jožeta Raspeta.
»Prenove se veselimo zaradi vseh bodočih obiskovalcev, ki bodo sedaj lahko doživeli popolnoma novo, sodobno galerijsko izkušnjo, ki je lahko spodbuda in opora za državljansko zavest,« je poudarila.
Sporočilo za javnost Narodne galerije:
Palača iz leta 1896 predstavlja pomembno kulturno dediščino naroda, ki je s prenovo zažarela v svoji prvotni podobi. Prenovljena galerija je dobila dodatnih 2.144 m2 prostorov, namenjenih za razstavo večjih zbirk, pedagoško dejavnost, za delavnice in druge servisne prostore. Tako bo s trgovino, knjigarno in kavarno postala osrednja točka druženja ljubiteljev umetnosti. Dodatna vrednost Narodne galerije so tudi moderni depoji, kjer je shranjena naša bogata kulturna dediščina. Novi prostori bodo Narodni galeriji omogočili ustrezno postavitev dragocene stalne zbirke, galerija pa v kratkem načrtuje tudi stalno postavitev zbirke Zorana Mušiča.
Z rekonstrukcijo obstoječega objekta se dolgoročno rešuje vprašanje razstavnih prostorov za postavitev stalnih in specialnih zbirk, vprašanje depojev, zagotavlja se delovne in prostorske pogoje za potrebe restavratorjev in konservatorjev za plastiko, slikarstvo in papir, prostorske pogoje za pedagoško andragoške dejavnosti, istočasno pa se zagotavlja sodobno reševanje energetskih zahtev kompleksne muzejske, predvsem pa razstavne dejavnosti. Realizacija načrtovanih investicijskih posegov je zagotovila tudi ustrezno protipotresno varnost, protipožarno zaščito in varovanje objekta ter omogočila funkcionalno povezanost obstoječih stavb v enotnih nivojih.
Sinočnjemu odprtju bodo do nedelje sledili dnevi odprtih vrat.