Odbor 2014 vztraja.
VIDEO: Odbor 2014 bo vztrajal pri spremembah v pravosodju
Slovenija | 22.01.2016, 16:32
Odbor 2014 namerava predvidoma februarja v državni zbor vložiti predloge sprememb zakonov o sodiščih, sodniški službi, državnem tožilstvu ter integriteti in preprečevanju korupcije, podprte z najmanj 5 tisoč podpisi. Kot so poudarili na včerajšnjem shodu Za vladavino prava v Ljubljani, ki mu je sledila še javna tribuna, želijo tako zagotoviti javnost in preglednost sodniškega dela, uvesti odgovornost sodnikov in nasploh dvigniti kakovost slovenskega sodstva.
V Odboru 2014 so pripravljeni na zavrnitev predlaganih sprememb, a kot je poudaril njegov predsednik Aleš Primc, jih to ne bo ustavilo. Podpise so pripravljeni zbirati tudi desetkrat, če je to edini način za uvedbo izboljšav v sodstvu. "Na sodiščih se odloča o naših usodah. Tukaj se odloča o tem, kako bomo živeli, o tem, ali bomo na sodišču doživeli pravico ali krivico. Vse pogosteje se zgodi, da poleg krivice, ki se nam zgodi v življenju, na sodiščih doživimo dodatno krivico, in sicer z zlorabo pravosodja, korupcijo in nedelom," je bil kritičen.
V Odboru 2014 želijo po besedah odvetnika Ivana Kukarja s predlaganimi spremembami doseči tri ključne stvari: da se bo za vsako sodbo z imenom in priimkom vedelo, kdo jo je sprejel in kako je bila narejena, da so človekove pravice bistvo in temelj pravosodja ter da mora tudi v pravosodju vsak odgovarjati za svoje delo. Kot je dodal, gre lahko za droben kamenček v izgradnji še bolj demokratične in pravne države, a po drugi strani se predlagane spremembe lahko dojema kot trn v peti ali kot napad na pravosodje. "Reakcija vsakega posameznika bo v bistvu pokazala njegov resničen odnos glede pozitivnega razvoja pravne in demokratične države."
Pobudo Odbora 2014, ki je v javni razpravi, pozdravlja predsednik Zbora za republiko France Cukjati. "Čas je namreč, da tudi tisti sodniki, ki s svojim sojenjem dokazano kršijo zakone in ustavo, postanejo bolj odgovorni. Pa čeprav le zaradi strahu pred javnostjo," je prepričan.