V SDS predlagajo ustanovitev nacionalne garde
VIDEO: V SDS zaradi zaostrenih varnostnih razmer za ustanovitev nacionalne garde
Slovenija | 20.01.2016, 15:33
V SDS so na slabšanje varnostnih razmer po svetu v luči begunsko-migracijske krize odgovorili tudi z zamislijo o nacionalni gardi. Delovala bi znotraj vojske. Vladi jo nameravajo predlagati prek državnega zbora, drugače jo bodo vključili v svoj predvolilni program.
Da so številne države zaradi begunsko-migracijske krize že spremenile politiko na tem področju, je opozoril predsednik odbora za notranje zadeve pri strokovnem svetu SDS Božo Predalič. Ocenil je, da v Sloveniji policija in vojska nista sposobni odgovoriti na morebitno vračanje prebežnikov, ki bi lahko trčilo z novim valom ljudi na poti v Nemčijo in skandinavske države. "Nobena skrivnost ni, da sta policija in vojska tako kadrovsko kot materialno na najnižji stopnji od osamosvojitve naprej." Po Predaličevih besedah obstaja realna nevarnost razpada varnostnega sistema pri nas, kar bi lahko v skrajnem primeru privedlo do kaosa in nenadzorovane samoorganizacije državljanov. Zato je treba ukrepati. Poleg takojšnje zagotovitve zadostnih finančnih in materialnih sredstev za policijo in vojsko je omenil še takojšnje dosledno izvajanje varovanja zunanje schengenske meje skladno s schnegenskimi pravili, takojšnje sprejetje ostrejše azilne zakonodaje, takojšnjo pripravo ustrezne zakonodaje, ki bo omogočala organizirano vključevanje državljanov v strukture, ki lahko sodelujejo pri zagotavljanju javnega reda in miru ter varovanja premoženja, v oblikah, ki so že preizkušene in uveljavljene v številnih demokratičnih državah.
V tem smislu je zrasla zamisel o ustanovitvi nacionalne garde. Štela bi do 25.000 članov, vanjo bi bili vključeni domoljubni prostovoljci obeh spolov, stari med 18 in 35 let. "Gre za nacionalni ponos, za to, da vendarle v enem delu vsem tistim domoljubom, ki bi želeli sodelovati pri varovanju našega ozemlja ter morebitni pomoči naravnih in ostalih nesreč, to omogočimo," je poudaril predsednik odbora za obrambo pri strokovnem svetu SDS Aleš Hojs. Nacionalna garda bi imela uradno poveljstvo, ki bi bilo podrejeno Generalštabu Slovenske vojske, zato to ne bi bil vzporedni sistem. Če bi prišlo do spremenjenih varnostnih razmer, bi bil njen vpoklic v pristojnosti vlade, ob naravnih in ostalih nesrečah bi gardiste vpoklicalo ministrstvo za obrambo. Prejemali bi nadomestilo, če bi bili vpoklicani, bi prejeli enako plačilo kot poklicni vojaki. "Enote nacionalne garde ne bi bile premestljive, nihče iz nacionalne garde ne bi smel, ne bi mogel sodelovati v tujini."
V SDS želijo o takšnem predlogu odpreti širšo razpravo, najprej v parlamentu. Če ga vlada ne bo upoštevala, tako poslanec SDS in predsednik odbora državnega zbora za obrambo Žan Mahnič, bo stranka k ustanovitvi nacionalne garde pristopila, ko bo prevzela vlado. To bo po njegovih besedah ena ključnih točk predvolilnega programa SDS.
Pristojna ministrica Andreja Katič nacionalno gardo vidi kot nadgradnjo prostovoljne pogodbene rezerve, a je dodala, da je treba zaradi vsega, kar se je vojski zgodilo v zadnjih letih, najprej izboljšati položaj tistih, ki so trenutno zaposleni v njej.