Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tanja DominkoTanja Dominko

O prebežnikih danes poslanci, državni svetniki in protestniki v Ljubljani

Slovenija | 20.01.2016, 15:11

Prebežniki so danes osrednja tema na domačem političnem parketu. Državni zbor na izredni seji obravnava priporočila za preprečitev nadaljnjih negativnih posledic begunsko-migracijske krize. Vlada meni, da se z njo uspešno spopada, a v opoziciji, predvsem v SDS in N.Si, ugotavljajo nasprotno. Državni svetniki problematiko osvetljujejo z druge strani - razpravljajo namreč o postavitvi žične ograje na naši južni meji. V zunajparlamentarni SLS medtem popoldne v Ljubljani pripravljajo protest, s katerim želijo pozvati k ustreznejšemu reševanju tega vprašanja.

Izredno sejo so zahtevali poslanci pomladnih strank v parlamentu. Med njihovimi predlogi so bili pozivi vladi, naj dejansko izvaja schengenske in ostale predpise na vsem ozemlju države ter začne pogajanja s sosednjimi državami o umiku vojaških enot z meje in odstranitvi tehničnih ovir z naše severne meje. Poleg tega so se v SDS in N.Si zavzeli za uradno iniciativo za sprejem Slovenije v Višegrajsko skupino, prav tako menijo, da bi bilo treba preprečiti vse možnosti, da bi bili v ciljnih državah zavrnjeni prebežniki vrnjeni v našo državo. Glasovanja po osmih urah izmenjevanja različnih stališč ne bo, saj je matični odbor državnega zbora ta priporočila zavrnil.

"Napačna vladna politika nas je izločila iz schengna. Lahko to imenujemo tako ali drugače, ampak schengen za Slovenke in Slovence, državljanke in državljane, tak, kot smo ga poznali vsa leta, ne obstaja več. In to je katastrofa. In po tem bo znana ta vlada, ko bo šla v zgodovino, samo po tem. In žalostno je, da je to tako," je bil zato uvodoma kritičen poslanec SDS Branko Grims. Notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar se z njim ni strinjala. Kot že večkrat, je tudi tokrat poudarila, da se Slovenija na prebežniško krizo odziva trezno, sorazmerno in kredibilno. "Slovenija smiselno izvaja schengenska pravila na način, ki je v dani situaciji mogoč. Delujemo na enak način, kot delujejo ostale države članice Evropske unije severno od nas."

Medtem ko je predsednik parlamenta Milan Brglez v imenu poslancev SMC strankama SDS in N.Si očital, da je tokratna seja že šesta na isto temo, nekaj podobnega pa je ponovil tudi poslanec DeSUS Benedikt Kopmajer, je nepovezani poslanec Bojan Dobovšek opozoril, da ni ne pretoka informacij ne ukrepov in da se naša država odziva na tisto, kar se je že zgodilo. "Mene zanima kaj in kakšne rešitve nas čakajo v prihodnosti, kajti dosedanje rešitve so bolj podobne jamranju," je bil jasen Dobovšek. Oster je bil tudi poslanec SDS Vinko Gorenak. "Obžalujem, da koalicija ne prepozna naših ciljev in namenov ter da celo predsednik državnega zbora vidi tu politične točke. Nehajte s političnimi točkami! Mejo zavarujte! To je vse, kar želimo." Da je nujna spoštljiva in dostojna razprava, je dejal Jan Škoberne iz SD. "Ko bomo čez leta gledali nazaj in ko se bomo spraševali, kdo je imel v teh današnjih debatah in razpravah prav si zavoljo Slovenije želim, da smo se mi motili in da ste imeli vi prav," pa je povedal vodja poslancev N.Si Matej Tonin.

Prebežniške krize so se lotili tudi državni svetniki, pobudo za razpravo o problematiki postavljanja tehničnih ovir na južnem delu državne meje je dala skupina lokalnih interesov. Predstavniki obmejnih občin namreč že nekaj časa opozarjajo na posledice za gospodarstvo in lokalno okolje, ki bi jih žična ograja povzročila ob poplavah.

Da se Slovenija z begunsko-migracijsko krizo ne sooča uspešno, ocenjujejo v SLS, zato pripravljajo protest, ki se bo v središču Ljubljane začel ob 16h. Na njem bodo predstavili nekatere rešitve in skupaj z udeleženci pozvali vlado, naj se začne vesti odgovorno.

Slovenija, Politika
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti) Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti)

Ko Bog daje, daje veliko

Božje znamenje je vedno preobilje. Na to je v opoldanskem razmišljanju na drugo nedeljo med letom spomnil papež Frančišek. Romarjem, zbranim na Trgu svetega Petra v Vatikanu, ter ljudem dobre ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...