Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tanja DominkoTanja Dominko

Cerar Mramorjevega odstopa ni sprejel

Slovenija | 19.01.2016, 11:55

Minister za finance Dušan Mramor je ocenil, da je zaradi prejemanja spornega dodatka za stalno pripravljenost v času, ko je vodil ljubljansko ekonomsko fakulteto, izgubil zaupanje javnosti. Premierju Miru Cerar je zato ponudil odstop. A ta ga ni sprejel, menil je namreč, da bi to lahko škodilo interesom Slovenije. Cerarjevo zaupanje še naprej uživa tudi ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič.

Cerar se je na Mramorjevo ponudbo o odstopu odzval na novinarski konferenci, ki je bila drugače namenjena problematiki reševanja begunsko-migracijske krize. Pojasnil je, da je Mramor napako obžaloval, se zanjo opravičil in jo bo tudi v celoti popravil, saj je napovedal, da bo denar, izplačan prek spornega inštrumenta, v celoti vrnil. "Zdaj je jasno obema, da je edino dostojno in prav, da vrne celotni znesek, na način, ki bo primeren. Ampak ne v obrokih," je poudaril Cerar.

Premier odstopa ministra za finance ni želel sprejeti, ker ta po njegovem mnenju svoje delo opravlja požrtvovalno in uspešno. Našteval je njegove dosežke, omenil je tudi priznanje, ki mu ga je nedavno podelila britanska revija Bankir.

Skupaj z Mramorjevo ponudbo za odstop se je pojavilo tudi vprašanje, ali bo podobno storila tudi ministrica Makovec Brenčičeva, ki je prav tako prejemala sredstva iz naslova dodatka za pripravljenost in bila deležna kritike javnosti. Sporočila je, da odstopa ne bo ponudila, Cerar je povedal, da tudi ona, čeprav nosi del odgovornosti, še vedno uživa njegovo zaupanje. Kot je dodal, se je zavezala, da bo zadevo v prihodnje čim prej uredila.

Odzivi koalicije in opozicije

V stranki DeSUS podpirajo Cerarjevo odločitev, menijo, da omenjena afera ni povezana z Mramorjevim ministrskim delom. V stranki SD so spomnili, da gre za premierjevo pristojnost in da ta tudi nosi odgovornost za odločitev o sprejemu oziroma zavrnitvi ponujenega odstopa. Kot so dodali, je pri tem pomembno, da vedno uporablja enaka merila.

Odzivi opozicije so različni. Slišati je tako mnenja, da bi moral Cerar Mramorjev odstop sprejeti, kot tudi ugotovitve, da gre za velik odpustek, ki ga bo moral Mramor s svojim nadaljnjim delom upravičiti. Pojavile so se tudi ocene, da bosta imela oba ministra, tako Mramor kot Makovec Brenčičeva v prihodnje na teh funkcijah težave.

Visokošolski sindikat Slovenije vztraja pri odstopih ministrov

V Visokošolskem sindikatu Slovenije so opozorili, da posamezniki, obremenjeni s takšnimi dejanji, ne bi smeli biti na javnih funkcijah. Politični vidik jih ne zanima. Predsednik Marko Marinčič je prepričan, da je glavnina problema na ljubljanski univerzi, njen ugled in ugled zaposlenih na njej trpita. Spomnil je tudi, da so v njegovem sindikatu odstop Mramorja in Makovec Brenčičeve zahtevali tako zaradi njunih dejanj na ljubljanski univerzi kot tudi odzivov, ki sta jih v zadnjih dneh dajala javnosti. Prav s slednjim sta po njegovih besedah naredila veliko škodo dostojanstvu univerzitetne skupnosti. Tu je tudi razlog, tako Marinčič, za njun čim prejšnji umik z javnih funkcij.

Slovenija, Politika
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti) Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti)

Ko Bog daje, daje veliko

Božje znamenje je vedno preobilje. Na to je v opoldanskem razmišljanju na drugo nedeljo med letom spomnil papež Frančišek. Romarjem, zbranim na Trgu svetega Petra v Vatikanu, ter ljudem dobre ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...