Maja MorelaMaja Morela
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Marku Kremžarju priznanje ZNP za življenjsko delo, za medijsko novost projektu Domovina

Slovenija | 13.01.2016, 20:55

Združenje novinarjev in publicistov (ZNP) je priznanje Boruta Meška za življenjsko delo 2015 podelilo publicistu in literatu Marku Kremžarju, za debitanta oz. medijsko novost pa projektu Domovina. Na nocojšnji slovesnosti je predsednik ZNP Tino Mamić v nagovoru ocenil, da se medijska Slovenija še vedno ne more pohvaliti s pluralizmom.

Upravni odbor priznanja Boruta Meška je pri izbiri Kremžarja, ki je večino svojega življenja preživel v Argentini, poudaril njegovo poglobljeno, vsestransko in za demokratizacijo Slovenije pomembno publicistično delo. Pri projektu Domovina, ki vključuje urejanje dnevnoinformativnega portala in izdajanje časnika štirikrat letno, je odbor izpostavil, da je ustanovitev neodvisnega medija brez velikega kapitala in političnih botrov zelo pogumno dejanje.

"Živimo v okolju, ki je po eni strani izredno agresivno do izražanja ljudi, ki ne mislijo enako kot levičarska politična elita. Po drugi strani pa nam mediji vsiljujejo svoj pogled na svet, ideologijo, ki se spogleduje s totalitarističnimi idejami," je na slovesnosti, ki je bila v ljubljanskih prostorih Svetovnega slovenskega kongresa, opozoril Mamić.

Ob tem je predsednik ZNP izrazil zadovoljstvo, da je odbor, ki se je odločal soglasno, gledal "ne le onstran ljubljanske obvoznice, ampak tudi onkraj meja". Po njegovih besedah je ZNP tokrat predloge za priznanja prejelo tudi iz zamejstva in izseljenstva.

V imenu Marka Kremžarja je priznanje prevzel njegov sin Andrej Kremžar. V izjavi za medije je poudaril, da njegov oče ustvarjalno delo vselej prepleta z ljubeznijo do bližnjega in do naroda. Direktor portala in časnika Domovina Igor Vovk pa priznanje razume predvsem kot spodbudo, da bodo pri delu še naprej neulovljivi in se ne bodo pustili poriniti v eno od skupin.

Sicer po mnenju odbora 87-letnega Kremžarja odlikuje izjemno širok in pester literarni in publicistični opus, ki obsega tako lirsko poezijo, kratko prozo in drame kot tudi ekonomske, filozofske, kulturne in politične razprave ter strokovne monografije. Njegovo ustvarjanje pa je močno zaznamovala tudi begunska usoda, ki ga je po navedbi odbora "izklesala s trpljenjem, hrepenenjem po rodnih krajih ter ga utrdila v domoljubju in vztrajnosti".

"Njegova življenjska moč, ki izhaja iz begunske usode, in svobodni duh, ki se je vsa leta zatiranja v domovini krepil v svobodni emigraciji, še vedno pomembno prispevata k vzpostavljanju vrednot demokracije in republike v Sloveniji," je zapisano v utemeljitvi priznanja. Poudarjen je tudi Kremžarjev prispevek k oblikovanju slovenske skupnosti v Argentini, kot tudi političnemu življenju celotne slovenske politične emigracije.

Projekt Domovina je zagnala skupina mlajših podjetnikov v okviru Zavoda Iskreni.net, ki je že pred leti ustanovila portal za družine. V začetku so sami financirali brezplačnik, nato pa so začeli pridobivati podpornike, ki jih je trenutno okoli 1600. Domovina je po mnenju odbora dobrodošla medijska novost, ki informira o aktualnih dogajanjih v Sloveniji in svetu, ponuja pa tudi globlje komentarje in analize dogajanja.

Nagovor predsednika Tina Mamića na podelitvi častnih priznanj

Spoštovane dame, spoštovani gospodje

Nocojšnji večer je nekaj posebnega. Združenje novinarjev in publicistov namreč podeljuje priznanja, poimenovana po našem ustanovnem članu Borutu Mešku. Z njimi ne le obujamo spomin na pokončnega novinarja, ampak tudi kažemo na svetle zglede v slovenskem medijskem prostoru. Medijska Slovenija je še vedno zelo daleč od pluralizma kot ga poznamo v zahodnih demokracijah. Živimo v okolju, ki je po eni strani izredno agresivno do izražanja ljudi, ki ne mislijo enako kot levičarska politična elita. Po drugi strani pa nam mediji vsiljujejo svoj pogled na svet, ideologijo, ki se spogleduje s totalitarističnimi idejami. Spomnimo se samo medijske gonje proti zagovornikom družine pred nedavnim referendumom. Ali pa medijskega vrednotenja množičnega prihoda muslimanskih emigrantov v Evropo.

V taki medijski mineštri je težko ostati na površju. A vendar tudi pod Triglavom o(b)staja veliko pokončnih peres, novinarjev in publicistov, ki se ne dajo in vztrajajo. Peres, ki ne pišejo zaradi svojega ega ali denarja, marveč zaradi zvestobe demokraciji. Tak borec je bil tudi Borut Meško, ki je zaradi agresivnega medijskega okolja sam v sebi izgorel. Več mesecev je trpel pritiske in doživljal mobing. Na dan, ko ga je vladni nameščenec protipravno vrgel na cesto samo zato, ker se ni hotel udinjati novi vladi, je pri zdravniku izvedel, da ima raka.

V Slovenije je meškov kljub vsem pritiskom še vedno veliko. Prav je, da to povemo tudi naglas. Zato nocoj podeljujemo priznanja. Vesel sem, da je komisija, ki se je odločala soglasno, gledala ne le onstran ljubljanske obvoznice, ampak tudi onkraj meja. Združenje novinarjev in publicistov, ki svojih članov nima samo znotraj meja Republike Slovenije, je za tokratna priznanja prejelo predloge iz vseh koncev sveta. Ali bolje, iz vseh treh Slovenij. Matične, zamejske in izseljenske. Na to smo seveda na moč ponosni.

Slovenija, Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...