Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
primarij Jože Pretnar (foto: ARO)
primarij Jože Pretnar

Bolezni krvi so razmeroma redke bolezni

| 04.01.2016, 21:05 Blaž Lesnik

Tudi v letu 2016 bomo nadaljevali z zdravstvenimi oddajami. Na sporedu bodo (kot do zdaj) vsak prvi ponedeljek v mesecu ob 17.05h. V januarski oddaji je bil naš gost primarij Jože Pretnar, specialist hematolog. Govorili smo o boleznih krvi in in krvotvornih organov.

Kri je tekoče tkivo, ki pri odraslem nastaja v kostnem mozgu. Poznamo tri vrste krvnih celic. Bolezni eritrocitov so predvsem anemije oziroma slabokrvnosti. Trombociti (ali krvne ploščice) so potrebni za strjevanje krvi, tu gre za bolezni motene hemostaze. Tretja vrste celic so bele krvne celice, levkociti. Z njimi so povezane najresnejše krvne bolezni, predvsem levkemije, maligni limfomi... Gre za veliko število različnih oblik bolezni, ki so v celoti zelo redke. Nekatere so podedovane (nekatere vrste slabokrvnosti in pri motnjah strjevanja krvi), večina pa je pridobljenih. Lahko so posledica nekega drugega bolezenskega stanja ali pa gre za okvaro kostnega mozga. Kljub napredku medicine zaenkrat številnih, predvsem malignih krvnih bolezni še vedno ne moremo ozdraviti z običajnimi načini zdravljenja.

primarij Jože Pretnar
primarij Jože Pretnar © ARO

Sistem darovalcev krvnih matičnih celic je izjemno dobro organiziran. V Slovneiji imamo v sklopu Slovenija Donor (slovenski register nesorodnih darovalcev krvotvornih matičnih celic, ki obsega anonimizirane podatke o tkivnih antigenih odraslih darovalcev KMC ter tkivnih antigenih darovalcev popkovnične krvi zbrane v javni banki Zavoda Republike Slovenije za transfuzijsko medicino) približno 17 tisoč darovalcev. Vsi nacionalni registri po državah so računalniško povezani v svetovne, v njih je okrog 25 milijonov prostovoljnih darovalcev.
Ko bolnik potrebuje zdrave matične celice, se sproži postopek in včasih na voljo v tednu ali dveh bolj ali manj ustrezne matične celice darovalca. Žal pa v določenih primerih ni mogoče najti skladnega darovalca.

Razvoj, tako diagnostičnih postopkov kot načinov zdravljenja, poteka še naprej. Povezan pa je z vse bolj zahtevno in predvsem zelo drago tehnologijo in zahteva seveda tudi ustrezne strokovnjake ter ustrezne prostore in opremo.

Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...