Nastop otroške folklorne skupine na Slovenskem dnevu
Pomembno je zavedanje korenin
| 23.12.2015, 11:37 Matjaž Merljak
Dejan Valentinčič, asistent za ustavno pravo na fakulteti za uporabne družbene študije v Novi Gorici, je v letošnji pomladi in poletju obiskal slovenske skupnosti v ZDA in Kanadi. O svojih vtisih je pisal za zamejski tednik Novi glas in za portal Časnik.si, o njih je spregovoril tudi za našo oddajo Slovencem po svetu in domovini.
Valentinčiča smo v oddaji že gostili, saj je raziskoval življenje rojakov v zamejstvu (novembra 2014 je predstavil raziskovanje manjšine v Reziji), njegova želja pa je bila obiskali in raziskati tudi slovenske skupnost v Ameriki. Letos je bil štiri mesece v Ohiu, Minnesoti in bližnjih kanadskih provincah, en mesec pa še v Kaliforniji in Koloradu.
Vse skupnosti so mu bile simpatične, vsaka je po svoje vitalna, obstajajo pa med njimi razlike tako v nastanku kot razvoju. Najbolj pa so ga nagovorila osebna srečanja z ljudmi. Veliko slovenskih sledi je prisotnih v kulturnih dejavnostih. Srečal je tudi veliko ljudi, ki so izgubili stik s slovenstvom, se umaknili iz skupnosti, a so nato našli pot nazaj.
Zavedanje korenin je zelo pomembno, četudi se jezik pri nekaterih izgublja. Valentinčič dodaja, da ti ljudi, zato ker ne znajo jezika, niso nič manj Slovenci. Če je jezik pomembno razpoznavno sredstvo med nami v matični domovini in zamejstvu, pa so v izseljenstvu pomembne druge kakovosti: najbolj hrana, nato navade, odlično poznavanje zgodovine, etnografije (slike Brezij, Bleda ...).