Nadškof Zore odprl sveta vrata v ljubljanski stolnici
Odprtje svetih vrat po slovenskih stolnicah
Cerkev na Slovenskem | 14.12.2015, 10:44 Marta Jerebič
Papež Frančišek je včeraj odprl tretja sveta vrata v letu usmiljenja. Potem ko jih je konec novembra predčasno odprl v Banguiju v Srednjeafriški republiki ter na praznik Brezmadežne, ko se je uradno začel jubilej, v vatikanski baziliki, jih je včeraj odprl še v lateranski baziliki, ki velja za rimsko stolnico. Slovesnosti odprtja svetih vrat so namreč včeraj potekale po vseh stolnih cerkvah po svetu in nekaterih drugih svetiščih. Ponekod bo sicer ta dogodek zaznamoval naslednje dni. Vsaka krajevna Cerkev bo tako neposredno vpeta v dogajanje tega svetega leta. V Sloveniji je prva sveta vrata na praznik Brezmadežne odprl škof Peter Štumpf v murskosoboški stolnici, ostali škofje ordinariji so ta obred opravili včeraj.
Svetoletna ali sveta vrata so vrata bazilike ali stolnice, ki jih slovesno odprejo samo ob jubilejnem letu. Obred na simbolični ravni ponazarja, da je med jubilejnim letom vernikom ponujena »izredna« pot do odrešenja. Na to je v pridigi spomnil tudi ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore: »Skozi vrata smo vstopili, da bi lahko občutili ljubezen Boga, ki tolaži, odpušča in daje upanje.«
Nadškof Zore meni, da svet ob vsem govorjenju o spoštovanju človeka, postaja vedno bolj mrzel, neusmiljen, za človeka neprijazen, ubija nerojene, je neusmiljen do ostarelih, revnih, delavcev.
»Zato zelo potrebujemo leto usmiljenja. Da se zavemo, da je vsak izmed nas potreben Božjega usmiljenja. Ko se bomo začeli zavedati, da je Bog usmiljeni Oče, bomo spoznali, da smo grešniki, da smo odšli od doma in zapravili svojo dediščino. Usmiljeni Oče pa nam odpira vrata svoje hiše in nam vrača sinovsko dostojanstvo.«
Leto usmiljenja pa potrebujemo tudi zaradi tega, da se naučimo biti usmiljeni. »Vsi se moramo naučiti usmiljenja, da bomo lahko preživeli. Kot ljudje, kot narod in kot človeštvo.«
Nadškof Zore poudarja, da brez molitve ne bo šlo. »Molitev, ki predstavlja posebna vrata usmiljenja, nas odpira za Boga in ruši ovire in pregrade v odnosu do bratov in sester. Zato vas v tem svetem letu usmiljenja vabim k molitvi.«
Pri Svetem Jožefu na Poljanah bo v kapeli Božjega usmiljenja stalno češčenje Svetega Rešnjega telesa. Nadškof Zore pa vabi, da tudi po župnijah najdemo čas in priložnost, da se bomo zbirali in molili pred Najsvetejšim.
V mariborski nadškofiji so včeraj popoldne sveta vrata poleg v stolnici odprli še v frančiškanski baziliki Matere usmiljenja, v nedeljo pa jih bodo v baziliki Ptujskogorske Matere Božje. Nadškof Alojzij Cvikl je med mašo v stolnici odgovarjal na vprašanja otrok, skavtov in zakonskega para na temo včerajšnjega evangelija: »Kaj nam je storiti?«
V celjski stolnici pa so postavili svetoletni slavolok. Škof Stanislav Lipovšek je ob tem vernikom priporočil: »Naj stopijo skozi vrata, ki je Evangelij, da premislimo, koliko smo usklajeni z modrostjo in vrednoto Evangelija in to konkretno usreničujemo v službi bratom in sestram.«
V škofiji Celje so včeraj sveta vrata odprli še v baziliki Lurške Marije v Brestanici in baziliki Matere Božje v Petrovčah.
V koprski škofiji so bile včeraj tri slovesnosti. Sveta vrata so poleg v stolnici odprli še v baziliki na Sveti Gori in romarski cerkvi Marije, Tolažnice žalostnih v Logu pri Vipavi. Škof Jurij Bizjak je za naš radio povedal: "Stopiti skozi vrata je mogoče osvetliti na sto načinov. Pomeni stopiti iz enega prostora v drugi prostor iz enega okolja v drugo okolje, iz ene vrste življenja v drugačno vrsto življenja. Ta prehod, prestop čez prag je silovita prispodoba. Prepričan sem, da se je v jubileju 2000 pod Janezom Pavlom II. Uresničilo več kot vemo, več kot je videti, prav v smislu, da se je odpustilo veliko dolgov. Ta odpis dolgov so resno vzela tudi velika podjetja. Prepričan sem, da je sedanji sveti oče videl, da se tudi sedaj stvari precej zategujejo. Ta ustanova svetega leta je od Mojzesa naprej najboljša ustanova proti vojnam, proti brezkončnemu zategovanju, ki pripelje do vojne.«Škof Bizjak je še dejal, da je namen jubileja naučiti se izkazovati in sprejemati usmiljenje. Oboje je namreč dostikrat težko.
V škofiji Novo mesto pa je škof Andrej Glavan včeraj blagoslovil nova sveta vrata. Stara in dotrajana lesena vrata so namreč nadomestila nova hrastova z bronasto umetniško prevleko.