Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Pregled domačih dogodkov od od. 27. novembra do 4. decembra 2015

Slovenija | 06.12.2015, 09:39 Tone Gorjup

V središču dogajanja minulih dni je referendumska kampanja o noveli zakona, s katero želijo nekateri lobiji „privatizirati“ zakonsko zvezo, zagovorniki pravic otroka do očeta in matere in s tem naravne družine kot osnovne celice vsake družbe, pa temu nasprotujejo, zato pozivajo k zavrnitvi spornega zakona. Za nami je že 21. obletnica Radia Ognjišče, ki smo jo tokrat obhajali na Brezjah. Ker vlada ne najde časa, ne volje za policiste, slednji zaostrujejo stavko. Medtem prek meje še vedno prihajajo prebežniki vseh vrst, zato so se oglasili tudi katoliški laiki in vladi predstavili svoje zahteve. Za nami je tudi bogat kulturni teden, ki sta ga med drugim zaznamovala knjižni sejem in Prešernov rojstni dan. Tudi športniki in športnice nas niso razočarali.

Rojstni dan Radia Ognjišče

Radio Ognjišče je 28. novembra 1994 začel z neprekinjenim oddajanjem 24-urnega programa iz glavnega studia v kletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava v Šentvidu nad Ljubljano. V zahvalo na 21 let prehojene poti smo se sodelavci in poslušalci opoldne zbrali pri Kraljici Slovencev. Praznovanje smo začeli z molitvijo rožnega venca in petih litanij za ohranitev vrednote družine. Zahvalno mašo je tokrat daroval mariborski nadškof Alojzij Cvik. V uvodnem delu je direktor Radia Ognjišče msgr. Franc Bole spomnil, da so bili začetki precej težki, a je nad našim delom bedela Marija, ki se ji priporočamo tudi za naprej. Nadškof Cvikl je v nagovoru po evangeliju med drugim opozoril, da danes živimo v družbi, ki jo zaznamuje soočanje in srečevanje različnih miselnih tokov in vrednot, zato se ljudje večkrat čutijo izgubljene in iščejo pot iz nepreglednosti, nereda in kaosa. „Za nas je tolažilno in pomembno, da verujemo v Božjo navzočnost, predvsem pa, da verujemo, da bo na koncu vendarle zmagalo dobro.“ Pot evangelija po njegovih besedah že od svojega začetka kaže Radio Ognjišče ter s tem prinaša Jezusovo sporočilo upanja in ljubezni. Nadškof Cvikl je ob koncu med drugim dejal: „Za mnoge ste smerokaz in vodnik, za druge prijatelj in tisti, ki ga ne razočara. Ostanite še naprej prinašalci tistih pravih besed, ki ostanejo, ki edine lahko obrodijo svoj sad in prinašajo Božji blagoslov!“

V Galeriji Družina so sredi tedna predstavili priročnik z naslovom Cerkev vseh in za vse, ki prinaša nasvete in priporočila, kako invalide čim bolj vključiti v družbo in cerkveno življenje. "Priročnik je namenjen zdravim, da se zavedo, da obstajajo ljudje, ki potrebujejo določene prilagoditve," je na predstavitvi dejal ljubljanski nadškof Stanislav Zore.

Stavka policistov

Vladna pogajalska skupina in predstavniki obeh policijskih sindikatov so v ponedeljek prvič od začetka policijske stavke sedli za pogajalsko mizo. Dogovora niso dosegli, za torek predvideno drugo srečanje pa je vladna stran preložila. Kot so pojasnili na notranjem ministrstvu, je vladna pogajalska skupina pripravila predlog, za katerega pa ni prejela soglasja ministrstva za finance. Pogajanja so do nadaljnjega prekinjena, stavka pa se zaostruje. Policijska sindikata sta tako za 10. december napovedala protestni shod v Ljubljani in zaostritev stavke na način, da bodo začeli izločati nevarno in neuporabno opremo.

Arbitražni postopek se nadaljuje

Potem ko je Hrvaška julija odstopila od arbitraže o meji s Slovenijo, je arbitražno sodišče v Haagu Zagreb in Ljubljano sredi tedna pozvalo k predložitvi dodatnega gradiva. Hrvaški vladi je postavilo rok 15. januarja, slovenski pa 26. februarja. Naslednje zaslišanje je predvideno marca prihodnje leto. Do zastoja v arbitražnem postopku je prišlo poleti, ko sta se v prisluhe ujela arbiter Jernej Sekolec in slovenska agentka pred arbitražnim sodiščem Simona Drenik. To je izkoristila hrvaška stran in poskušala izstopiti iz postopka. Ravnanje Sekolca preiskuje policija, z njim pa se ukvarja tudi komisija državnega zbora za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb. Slednja je kritična do ravnanja zdaj že bivšega slovenskega arbitra; očitam mu malomarnost in zavračanje sodelovanja v preiskavi.

Migrantska kriza

Prihod migrantov v Slovenijo se je v zadnjih dneh upočasnil in številčno zmanjšal, ni se pa ustavil. Zato so se na begunsko problematiko odzvali tudi v Svetu katoliških laikov Slovenije. Ob migrantski krizi od vlade pričakuje ukrepe, ki bodo zagotavljali ohranitev temeljev slovenske in evropske tradicije, vključno s svobodo in demokracijo. Skladno s tem po besedah Majde Ganzitti od vlade zahtevajo: 1. učinkovito varovanje državne in schengenske meje s postavitvijo fizičnih preprek na izpostavljenih delih, 2. da se nenadzorovan tok prebežnikov nemudoma ustavi, Slovenija pa naj gostoljubno sprejema samo osebe z nesporno ugotovljeno identiteto, 3. razbremenitev slovenske policije in vojske s pridobitvijo finančne in kadrovske pomoči Evropske unije, 4. nadzor nad gibanjem vseh prebežnikov zaradi zaščite domačega prebivalstva in njihovega premoženja, 5. javno objavo podatkov o največjem številu azilantov, ki jih lahko v sedanji gospodarski krizi država glede na finančne, varnostne ter kulturne zmožnosti sprejme, 6. da vlada zagotovi spoštovanje slovenskega pravnega reda in sankcionira vse kršitve. Katoliški laiki od vlade še zahtevajo, naj v najkrajšem času sprejme učinkovito azilno zakonodajo, ki ne bo dopuščala zlorabe mednarodno priznanega begunskega statusa.

Višje sodišče v Ljubljani je zavrnilo pritožbo predsednika SDS Janeza Janše na sklep prvostopenjskega sodišča, s katerim je zavrglo zadevo Patria zaradi zastaranja. Sodišče je odločitev utemeljilo z argumentom, da se obdolženec v svojo škodo ne more pritožiti. Janšev odvetnik je že napovedal pritožbo.

Z začetkom decembra je začelo enomesečno obdobje, v katerem lahko vsi ponudniki blaga in storitev, ki poslujejo z gotovino, poskusno uporabljajo davčne blagajne. Zakon o davčnem potrjevanju računov, ki določa obvezno uporabo davčnih blagajn pri poslovanju z gotovino, se bo sicer začel uporabljati 2. 1.

Referendum o redifiniciji družine

Bliža se 20. december, ko bomo na referendumu odločali o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Zagovorniki „redefinicije“ družine poudarjajo enakopravnost in svobodo za vse, pri tem pa jim pritrjuje večina medijev. Na Radiu Ognjišče zato skušamo opozarjati tudi na številne posledice, ki bi jih za seboj potegnila nova opredelitev zakonske zveze. Na prvem mestu je ukinitev zakonske zveze kot zveze moža in žene, ukinitev naziva očeta in mati in posledično posvojitve otrok v skupnosti dveh oseb kateregakoli spola ali usmerjenosti. Strokovnjaki, s katerimi se pogovarjamo, opozarjajo, da novela zakona odpira vrata socialnemu eksperimentiranju. Hkrati pa v družbi in predvsem v šolski sistem vnaša elemente teorije spola. Klinični psiholog Janez Mlakar je v nedavnem pogovoru o med drugim poudaril: „Navzven se postavlja, kot da gre tu za uveljavljenje pravic. Ljudje potem mislijo: zakaj pa bi nekomu kratil pravice! V resnici gre pa za spreminjanje kulture, za spreminjanje družbe, za revolucionarne posege, ki jih ljudje sploh nočejo. Celo tisti ne, ki bi rekli, dobro, pa kaj potem, pa naj vzgajajo otroka. V ta zakon so podtaknjene izredno težke spremembe, nesprejemljive, neznanstvene, nehumane, neetične spremembe... In zaradi tega je treba glasovati proti temu zakonu. Tudi če bi kdaj kdo od istospolnih dobil kašnega otroka, ni to glavni problem. Najhujše je, da se na tako podel način spreminjajo stvari. Na to opozarja Anne Cambpbell: evolucija je ustvarjala heteroseksualno skupnost milijone let. Pri nas se pa ena strančica odloči, da bo v 14 dneh po hitrem postopku to spremenila.“

Po drugi strani je Zbornica kliničnih psihologov Slovenije že v času zbiranja podpisov za razpis referenduma o zakonski zvezi in družinskih razmerjih v izjavi zapisala, da sestava družine, med drugim tudi spolna usmerjenost staršev, nima pomembnega vpliva na otrokov razvoj. Enako učinkovito kot v tradicionalni družini naj bi pogoje za otrokov razvoj zagotavljale tudi strukturno drugačne družine. Med njimi so omenili družine z enim staršem, dopolnjenje družine, razširjene in istospolne skupnosti. Omenjeno izjavo je za naš radio komentiral psiholog in psihoterapevt Andrej Perko: „Prvi vtis oziroma komentar, ki ga lahko dam, je, da so tudi v stroki, klinični psihologiji, njeni zbornici, homoseksualni lobiji zelo močni. In tukaj stroka nima kaj dosti zraven. Stroka govori drugače. To tudi dobro vedo. Ne vem kakšni interesi so v ozadju. Mislim, da so lobiji tisti, ki so tako močni v naši družbi, da so postali že nasilni. Očitajo nam in vsem, ki se ne strinjajo z redefinicijo družine in s tem, da bi homoseksualni pari posvojili in dobili v rejništvo otroke, da smo nestrpni. V resnici gre za obratno situacijo, da so oni postali nestrpni. Tisti, ki se ne strinjajo s tem, kakor se tudi jaz ne, sem zaradi tega nestrpen človek in homofob, samo da omenim, kaj mislim. Seveda to ni res, daleč od tega. Sama stroka, vsa razvojna psihologija trdi, da je vloga očeta silno pomembna v družini.“

Kultura

Pri Cankarjevi založbi je izšla posthumna pesniška zbirka Toneta Pavčka z naslovom Domu in rodu. V njej je so zbrane pesmi iz obsežne rokopisne in revijalne zapuščine pesnika; v knjigi so večinoma objavljene prvič. Pri zbiranju in izboru je sodelovala pesnikova hči Saša Pavček, ki je napisala tudi uvodno razmišljanje, zbirko pa je uredil Peter Kolšek. Pesmi so razdeljene v štiri sklope: Pesmi o Dolenjski, Pesmi o Istri, Prevzete in povzete pesmi, Žalostinke za poletjem ter Pozabljene in nenaslovljene pesmi; slednje sodijo med zadnje Pavčkove okruške.

Predsednik države Borut Pahor je sredi tedna s srebrnim redom za zasluge odlikoval akademske slikarje Karla Zelenka, Štefana Planinca, Vladimirja Makuca in posthumno akademskega kiparja Stojana Batiča.

V nedeljo so se zaprla vrata slovenskega knjižnega sejma, ki ga že desetletja gosti Cankarjev dom v Ljubljani. Letos je bila država, ki so jo ji namenili posebno pozornost, Francija. Slovenijo so ob tej priložnosti obiskali nekateri znani francoski avtorji. Pred koncem so podelili veliko nagrado knjižnega sejma za knjigo leta. Prejela jo je knjiga „Kuhinja v dvoje“ več avtorjev, Andreja Valene, Anje Maležič in drugih. V prvi obliki je bila Kuhinja v dvoje zgolj enkratno poročno darilo. Ko pa so avtorji odkrili, kako privlačna je lahko, so se odločili za izpopolnjeno verzijo in jo namenili širši javnosti. V njej so zbrani privlačni recepti, ki imajo trajno vrednost tudi v času iskanja hitrih rešitev v kuhinji. Veliko nagrado knjižnega sejma so tokrat prvič podelili za dvojno knjigo: tiskano in elektronsko. Posebno priznanje za razvoj e-založništva je prejel portal za knjižnično izposojo Biblos.

Ob 215. obletnici rojstva pesnika Franceta Prešerna, 3. decembru, so se številni nacionalni in občinski kulturni zavodi po državi pridružili praznovanju Tega veselega dneva kulture. Kulturne ustanove so pripravile skupno več kot 380 različnih brezplačnih dogodkov v 61 slovenskih krajih.

Šport

V izraelski Netanyi se je v sredo začelo 18. evropsko prvenstvo v plavanju v 25-metrskih bazenih. Slovenija se je že v uvodnem dnevu razveselila zlate medalje Korošca Damirja Dugonjića, ki je za stotinko ugnal prvega favorita Britanca Peatyja (pitija). O svojem nastopu je dejal: „V finalu mi je bilo glavno tekmovat. Važno je bilo, da jih čim več prehitim, da uživam v tekmi. Tokrat sem imel tudi malo sreče, da sem za stotinko ugnal, ampak včasih se tudi meni poklopi, čeprav je bilo pri plavanju veliko napak.“ To je 57. slovensko in 18. zlato odličje na tovrstnih tekmah.

Petkova uvodna tekma sezone za svetovni pokal v smučarskih skokih za dekleta v Lillehammerju je prinesla veselje v slovenski tabor. Maja Vtič je bila druga, kar je njen največji uspeh v tem tekmovanju. Skočila je 101,5 in 93 m ter zaostala le za Japonko Saro Takanashi. Špela Rogelj je bila 19., Katja Požun pa 26. Trener Stane Baloh je po njenem nastopu dejal: „Odlično, super! Spet smo začeli sezono tako kot lani in bo mogoče zdaj lažje tudi za ostale, za majo pa mislim, da ne bo preveliko breme, ker je lani trikrat spustila v drugi seriji stopničke iz rok, letos jih pa ni!“

Najboljši slovenski jadralec Vasilij Žbogar je minulo nedeljo na svetovnem prvenstvu razreda finn v morju pred Novo Zelandijo osvojil bronasto medaljo. To je njegova prva medalja na svetovnih prvenstvih, saj je doslej stal na stopničkah le na olimpijskih igrah in evropskih prvenstvih.

Hokejisti Telemacha Olimpije so 1, decembra v jeseniški dvorani Podmežakla premagali Sij Acroni Jesenice s 4:0 in postali prvi slovenski pokalni zmagovalci. Hokejska zveza Slovenije je v tej sezoni uvedla novo tekmovanje, pokal, v finalu pa sta se po pričakovanjih merila stara hokejska znanca.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.