Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Papež pri avdienci: Usmiljenje prispeva k bolj človeškemu svetu

Cerkev po svetu | 09.12.2015, 10:53 Marta Jerebič

Papež Frančišek je pri današnji splošni avdienci pojasnil, da Cerkev potrebuje leto usmiljenja. V našem času velikih sprememb je poklicana ponuditi svoj poseben prispevek in prinašati vidna znamenja Božje prisotnosti in bližine. Jubilej je po papeževih besedah priložnost za vse nas, da postanemo bolj prepričani in učinkoviti pričevalci; da na novo v središče svojega osebnega življenja in življenja skupnosti postavimo posebnost krščanske vere, Jezusa Kristusa, oziroma živimo usmiljenje. Usmiljenje naredi svet bolj človeški, je še dejal papež.

Sveto leto po papeževih besedah obhajamo zato, da v svojem življenju izkusimo sladek in mil dotik Božjega odpuščanja, prisotnost in bližino Boga zlasti v trenutkih, ko ga najbolj potrebujemo. Jubilej je privilegiran trenutek, v katerem se Cerkev uči izbrati to, kar je Bogu najbolj všeč. In kaj je tisto, kar je Bogu najbolj všeč, je vprašal papež. »Odpuščati svojim sinovom, biti usmiljen do njih, da bi tudi oni sami potem lahko odpuščali bratom in svetili kot luč Božjega usmiljenja v svetu … Nič ni bolj pomembnega, kot izbrati to, kar je Bogu bolj všeč, torej njegovo usmiljenje, ljubezen, nežnost, objem, ljubkovanje.«

Papež je nato dejal, da bo tudi prenova cerkvenih ustanov in struktur prazna brez usmiljenja in dodal, da usmiljenje lahko prispeva h gradnji bolj človeškega sveta. Zlasti v sedanjem času, ko je odpuščanje redek gost v okoljih človeškega življenja, je poziv k usmiljenju še toliko bolj nujen, je dejal papež, in to na vseh krajih, v družbi, v ustanovah, na delu in tudi v družini.

Morda bo kdo rekel, ali ne bi morala Cerkev v tem letu narediti kaj več, saj so nujne potrebe številne. »Res je, veliko je treba narediti in jaz kot prvi neutrudno spominjam na to. A treba je tudi upoštevati, da na usmiljenje pozabimo zaradi samoljubja. V svetu se to kaže v iskanju zgolj lastnih interesov, ugodij in časti, združenih v željo po kopičenju bogastva, v življenju kristjanov pa se kaže v hinavščini in posvetnosti. Dejanja samoljubja so tako številna, da jih pogosto niti ne prepoznamo več kot skrajnosti ali kot grehe. Zato je nujno priznati, da smo grešniki, da v sebi okrepimo gotovost Božjega usmiljenja,« je še dejal papež in izrazil upanje, da bo v tem svetem letu vsakdo izkusil Božje usmiljenje, da bomo pričevalci tega, kar je Njemu najbolj všeč.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...