Zavod sv. Stanislava praznoval god svojega zavetnika
Cerkev na Slovenskem | 13.11.2015, 08:28 Marta Jerebič
Goduje sv. Stanislav Kostka, ki je tudi zavetnik Zavoda sv. Stanislava v Šentvidu nad Ljubljano. Praznovanje so pripravili že včeraj. Sveto mašo v šentviški cerkvi je daroval ljubljanski nadškof Stanislav Zore, ki je dijake škofijske klasične gimnazije prosil, naj postanejo tisti, ki so vzeli Boga zares, ki živijo iz Njega, se veselijo svojega življenja in ga hočejo uresničiti tako, kakor si ga je zamislil Bog. »Naj postane izpolnjevanje božje volje tudi vodilo vašega življenja,« je nadškof Zore poleg gimnazijcem dejal tudi učencem in učenkam Osnovne šole Alojzija Šuštarja.
Praznično popoldne se je nadaljevalo v športni dvorani Osnovne šole Alojzija Šuštarja, v kateri je več kot tristo nastopajočih obiskovalce popeljalo v svet glasbe, ki pomembno prežema zavodsko življenje.
Zbrane je nagovoril muzikolog dr. Matjaž Barbo, ki je med drugim predstavil svoj pogled na pomen glasbe za vzgojo mladih.
Letošnje praznovanje je namreč potekalo pod geslom Glasba, univerzalni jezik stvarstva. Rdeča nit je bila tako glasba, ki ima v Zavodu bogato tradicijo, saj je že ustanovitelj Škofovih zavodov, škof Anton Bonaventura Jeglič veliko skrbi in pozornosti namenjal prav tej obliki umetnostnega udejstvovanja. Močno razvito je danes zborovsko petje, saj v sklopu Zavoda sv. Stanislava deluje kar devet različnih zborov. V nižjih razredih osnovne šole delujejo razredni zborčki, pri katerih sodelujejo prav vsi učenci. Zavod se lahko pohvali tudi z godalnim orkestrom glasbene šole, v katerem igra veliko dijakov Škofijske klasične gimnazije.
V letošnjem letu so glasbeno poustvarjanje še bolj odprli različnim glasbenim izrazom. Ob pretežno zahtevnejši zborovski literaturi, s katero so se (mednarodno) uveljavili predvsem zbori, ki delujejo na gimnaziji, je letošnje praznovanje odprlo vrata tudi bolj popularni glasbi, ki se v zadnjih letih prav tako uveljavlja, in prvič celo hip-hopu.
S petjem, plesom, muziciranjem in recitacijami so mladi umetniki pod vodstvom svojih mentorjev pokazali različne obraze glasbe, predvsem pa njeno lepoto in moč. Izkušnje, ki jih imajo v Zavodu sv. Stanislava, kažejo, da ima glasba neverjetno povezovalno moč in izrazito pozitiven vpliv na razvoj mladega človeka in njegovo celostno rast, za katero si prizadevajo vse zavodske enote. Zato se v Zavodu sv. Stanislava zavestno trudijo, da glasbi namenjajo dovolj pozornosti in zanjo navdušujejo mlade. Glede na veliko število glasbeno aktivnih dijakov in učencev ter njihovo navdušenje se zdi, da jim to precej dobro uspeva.