Maja MorelaMaja Morela
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Koalicija in opozicija o ovirah na meji

Politika | 11.11.2015, 14:29 Petra Stopar

Koalicija vladno odločitev o postavljanju ograje na meji s Hrvaško z namenom preusmerjanja migrantov brani, medtem ko se zdi ta ukrep za del opozicije logičen, a nepopoln.

Poslanka SMC Lilijana Kozlovič je dejala, da si v SMC niso želeli, da bi prišlo do tega trenutka, a ker migrantski tok ne pojenja in ker se zaveze z mini vrha v Bruslju ne izvajajo, je treba zagotoviti tehnične ovire, ki bodo pomagale usmerjati begunce. Po njeni oceni so očitki, da Slovenija ne izvaja schengenske zakonodaje, neupravičeni, saj da sistem ni deloval nikjer. Na vprašanje o morebitnem kaosu, ki bi nastal na drugi strani ograje, pa je odvrnila, da ima vlada tudi »za ta scenarij pripravljene ukrepe, a zaradi varnostnih vidikov vseh vnaprej še ne povemo«.

Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša je spomnil, da je njihov predsednik in zunanji minister Karl Erjavec že pred časom omenjal, da bi bilo treba v Sloveniji vzpostaviti tudi tehnično varovanje meje. A če želimo usmerjati begunce, bomo morali dosledno spoštovati tudi schengenske predpise, je poudaril Jurša. Tiste, ki ne bodo izpolnjevali pogojev za vstop v državo, bodo naši organi po njegovih besedah prisiljeni zavračati. Ob tem je spomnil, da Slovenija in Hrvaška nimata povsod jasno določene meje, zato bodo pristojni morali biti pozorni na to, da ne bodo delali napak in morda meje prejudicirali.

Predsednik SD Dejan Židan pa je v pisnem sporočilu navedel, da mu je sama misel na postavitev kakršnihkoli ograj na mejah Evrope osebno kot socialdemokratu »grozna«. Glede na situacijo, v kakršni se je znašla Slovenija, imajo po njegovem mnenju politiki vseh barv veliko odgovornost, da poskrbijo za varnost državljanov.

Kot neprimeren in protihumanitaren ukrep vidijo postavitev ograje v ZL, medtem ko v SDS opozarjajo, da je odločitev s strani premierja Mira Cerarja prišla prepozno. »Še nekaj mesecev nazaj smo v opoziciji govorili o tem, kaj naj vse naredi, da bo zaščitil tako slovenske državljane kot migrante sama. Nič od tega ni hotel slišati, takrat nas je napadel, predsednik Janša je bil nedržavotvoren, vsi ostali smo strašili ljudi in podobno,« je dejal poslanec Vinko Gorenak.

Vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin je opozoril na ukrepe Avstrije in Nemčije, ki naj bi napovedovali zmanjšanje števila sprejema migrantov, kar lahko pri nas povzroči kaos: »Če vemo, da se bo to zgodilo, je odločitev Slovenije, da postavi ograje, razumna. Je pa postavitev ograje zgolj prvi korak pri tem projektu. Postavitev ograje nam nič ne pomaga, če nimamo zagotovljenega osebja, ki bi to ograjo varovalo.« Za zdaj namreč še ni bilo bistvenih ukrepov za povečanje števila vojakov ali policistov na meji.

Vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Bojan Dobovšek pa se sprašuje, pred kom vlada skriva vse ukrepe oz. koga bi z njihovim razkritjem ogrozila.

Odzvala se je tudi stranka SLS. Po mnenju njenega predsednika Marka Zidanška je premier znova dokazal, da se vlada ni sposobna soočati s kriznimi razmerami in še naprej vodi politiko, ki je nespoštljiva do državljanov. V SLS zahtevajo takojšnjo uveljavitev schengenskega režima, vključno s postavitvijo ustrezne fizične pregrade na meji s Hrvaško, če je to potrebno.

Politika, Evropska Unija
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...