Hojs: Številni migranti se upirajo ukrepom za boljšo asimilacijo
Slovenija | 09.11.2015, 16:16 Andrej Šinko
Od začetka drugega begunskega vala sredi oktobra do zdaj je v Slovenijo vstopilo približno 170 tisoč migrantov. Skoraj vsi so nato pot nadaljevali v Avstrijo, Nemčijo ali druge zahodno-evropske države. Čeprav so razmere pri nas za zdaj mirne, lahko nov naval migrantov pričakujemo v prihodnjih dneh. Ob tem je o morebitnem varnostnem tveganju spregovoril nekdanji obrambni minister Aleš Hojs. Poudaril je, da so naši policisti izmučeni, razmere pa bi bile veliko hujše, če v tej krizi ne bi pomagali prostovoljci.
Po zaključku stavke voznikov grških trajektov so reke beguncev spet začele pot z otokov v Egejskem morju proti zahodu. V Atenah tako dnevno pričakujejo prihod več tisoč beguncev. Hojs je dejal, da Grki »bojkotirajo izvajanje schengenskega sporazuma«. Pojasnil je, da na njihovih otokih ni nobene kontrole, čeprav velik del BDP-ja namenjeno obrambi. Število migrantov se sicer povečuje tudi v Srbiji, kamor v večjih valovih spet prihajajo iz Makedonije.
Z reševanjem begunske krize se še vedno ukvarja tudi naša vlada. Ob tem Hojs kritično ocenjuje njeno delo, ker da ni sprejela ukrepov, za ustrezno zavarovanje meje. Poudaril je, da če se begunski tok skozi Slovenijo ojača, ga ne bomo sposobni več nadzorovati. Da so naše zmogljivosti na robu, naj bi se kazalo v utrujenosti policistov in njihovem nezadostnem številu. Ob tem je sogovornik še dodal: »V kolikor ne bi bile vključene tudi prostovoljne organizacije, od Uprave za zaščito in reševanje, raznih nevladnih organizacij, prostovoljcev Karitasa … bi bilo stanje že dosti hujše.«
Hojs je ob tem spregovoril tudi o stavki policistov, ki je v času begunske krize manjše presenečenje. Poudaril je, da smo v preteklih nekaj letih zanemarili področje nacionalne varnosti. To je, po njegovih besedah, razvidno iz sprejetih proračunov, ki kažejo, da so se sredstva za vojsko in policijo, zmanjševala. Kljub temu sogovornik pravi, da trenutna kriza, ni najboljši čas za stavko policistov.
Številni migranti, ki so že prispeli v Evropsko unijo, pa poudarjajo, da Evropa ne izpolnjuje njihovih pričakovanj. Hojs pravi, da se migranti tudi v najbolj organiziranih centrih na nek način upirajo asimilaciji. Zato bi to, po njegovih besedah, lahko zelo hitro povzročilo nove mednacionalne ali medverske konflikte.