Ko umetnost in dobrota zadihata s polnimi pljuči
| 16.10.2015, 14:27 Nataša Ličen
Letošnja razstava Umetniki za Karitas je do petega novembra na ogled v prostorih Stalnega predstavništva Republike Slovenije pri Evropski uniji v Bruslju. Tja je pripotovala na povabilo evropskega poslanca Lojzeta Peterleta, ki je razstavo povabil že drugič. Odprtje je bilo v sredo, štirinajstega oktobra, odprl jo je veleposlanik dr. Rado Genorio. Med govorniki je, v sklopu kulturnega programa, ki ga je s pesmijo obogatil Komorni zbor Grgar iz Nove Gorice, pod vodstvom Andreja Filipiča, nastopil tudi generalni sekretar Karitas Evropa Jorge Nuno Mayer.
Odprtja so se udeležili številni visoki gosti, umetniki in skupina več deset Slovencev, predvsem delavcev škofijske Karitas Koper, ki so ob tej priložnosti poromali v Bruselj. Za primorsko tradicionalno kulinariko sta na odprtju poskrbela zakonca Vidmar, ki sta svojo domačijo na Sinjem Vrhu odprla umetnikom in svoj dom spremenila v pravi likovni center.
Jožica Ličen, voditeljica Umetnikov za Karitas: »Mislim, da se je v Bruslju zgodilo lepo in dobro. Številni ljudje, ki v Bruslju kreirajo našo politiko in dejansko naše življenje, mislim da ne bo zvenelo domišljavo, če rečem, so začutili umetnost, kajti to je naš cilj, začutili pa so tudi dobroto, kajti nekatere slike bodo že visele v njihovem domu, v njihovih poslovnih prostorih. To je konkretna ljubezen do sočloveka. Do petega novembra bodo dela na ogled v prostorih stalnega predstavništva RS pri EU v Bruslju. Dvajsetega novembra pa se srečamo na dvorcu Zemono, in potem roma razstava v sosednjo Gorico, od tam v Ljubljano, in tudi v Državnem zboru bodo na ogled ta dela.«
Koprski škof dr. Jurij Bizjak: »V Bruslju smo tako rekoč v središču Evrope. Sem se stekajo poti mnogih, ki se dogovarjajo, srečujejo in odločajo. Naloga politikov, umetnikov in vseh je, da iz tega sveta, ki ni vedno najboljši in ima tudi različne senčne strani, razberemo Božjo bližino, navzočnost in obstoj Božjega. Vsak na svoj način, v svojih okvirjih. Politiki s tem, da si prizadevajo in se bojujejo za red in mir, za pravico in resnico v svetu, s tem se svet izboljšuje in se približa Stvarniku sveta, ki vedno deluje. In čim boljši je ta svet, tem bližje smo Njemu. Na podoben način tudi umetniki, ko odkrivajo toliko lepote, v stvarstvu, v stvareh, v ljudeh, vse povsod, enako s tem približujejo Božje stvarstvo in Božjo bližino vsem ljudem, z odkrivanjem lepote, miline, dobrote, raznovrstne ubranosti v stvarstvu, zelo lepo in prisrčno. Prizadevajmo si, da bo naše delo tudi navznoter. Naj sežejo v srce in prežamejo človeka z vsem, kar je resnično plemenitega. Najprej je treba v sebi poglabljati vse to, da ne ostanemo samo pri leporečju, ampak jih je treba poglabljati in uresničevati v sebi. Uspeh umetnikov in vseh ljudi je prav v tem, je dejansko odvisno od tega čutenja v njih. Veste, to pa se začuti. Pojdimo za hrepenenjem svojega srca. Razveseljujmo se življenja, svojih talentov, ljudi, s katerimi se srečujemo, da znamo videti lepo.«
Marija Efremova: »Letošnje geslo Veselimo se življenja mi zelo ustreza, saj tudi sama živim po njem. Če tako živiš, to geslo vsakodnevno vnašaš tudi v svoje življenje, v slikarstvo morda še lažje, ker lahko veselje izraziš z barvami.«
Lojze Peterle: »Vem, kako močna je govorica umetnosti, veliko glasnejša od govorice politikov, zato sem tudi povabil Umetnike za Karitas, da bi znova, letos drugič, s svojimi deli gostovali v Bruslju. Na začetku naše demokratizacije je bilo treba narediti marsikaj in do marsičesa je bil odpor, tudi po ustanovitvi države so bili ljudje, na visokih položajih, ki so mislili »po starem«. Spominjam se, koliko ugovorov je bilo. Danes je Karitas nepogrešljivi del, ne samo slovenske civilne družbe, je postavka, ki krepi Slovenijo s svojim občutkom za drugega, za človeka v stiski. Vesel sem, da je tudi po zaslugi takratnega dela, na začetku devetdesetih let, danes Karitas močna, prepričljiva in da deluje pošteno. V Bruslju je veliko križišče, za vse velika priložnost. Ko uveljavljamo kakšen slovenski interes, ga je treba uveljavljati na takšen način, da interes prinaša izboljšave vsem. V Evropi se naučimo delati stvari skupaj in predvsem, da je treba spoštovati dostojanstvo vsakega.«
Dr. Sonja Kralj Bervar, svetovalka za kulturo in avdiovizualne zadeve pri Stalnem predstavništvu Republike Slovenije v EU, in evropski poslanec Franc Bogovič: »Kultura je vrednota že sama po sebi. Že zaradi tega jo moramo ceniti. Na odprtju razstave Umetniki za Karitas pa se je še dodatno pokazalo, kaj lahko kultura spodbudi v ljudeh. Posebej kadar, s svojim osnovnim sporočilom, seže čez. Zdi se mi, da je to dobra popotnica za vse nas, da se zamislimo, kaj vse še lahko storimo za drugega človeka.« G. Franc pa je dopolnil: »Kultura in kulturniki so tisti, ki so nas Slovence, kot narod, postavili na evropski zemljevid. To premalokrat ponovimo. Smo v trenutku, ko se moramo vprašati, kaj želimo. Vedno bolj prihaja v naš evropski prostor zavedanje, zakaj imamo to možnost in privilegij, da na nas sveti sonce in s čim se bomo ukvarjali v naslednjih dneh. Kolegi pri našem delu niso pričakovali, da se bodo kdaj pogovarjali o miru, o tej vrednoti, ki se Evropejcem zdi umevna. Zadeve so danes veliko bolj globoke in ko prideš v določena leta, se začneš spraševati o bistvu življenja. To, kar počne Karitas, je krasna zgodba. Zagotovo bo ena slika moja.«
Maša Bersan Mašuk: «Zgodi se po tvoji besedi« je naslov mojega slikarskega dela, kar pomeni, da moramo sprejeti vse, tudi slabe stvari, ki se nam zgodijo v življenju, s časom se spremenijo v dobro. V to je treba verjeti. Svoj križ nosimo z veseljem. Dokler se bodo rojevali otroci, je na svetu prisotna Božja ljubezen. Otroci so materialna Božja ljubezen.«
Dr. Rado Genorio, veleposlanik v Bruslju: »Opazil sem, da tovrstna razstava presega naše osnovno razumevanje karitativne dejavnosti in jo v bistvu zelo nadgrajuje. Rezultat razstave pred dvema letoma je presegel naša pričakovanja. Kar je še potrdilo mojo misel. Ta namen je tako plemenit. Saj poglejte, s čim pa se trenutno ukvarja Evropa, s humanitarno pomočjo. Saj, kaj mislite, da lahko z vojaško močjo rešimo problem v južnem sosedstvu in na Bližnjem Vzhodu? Ne. Ne moremo. Naš velik doprinos je lahko prav v velikem humanitarnem delovanju. Zato sem prepričan v uspeh razstave. Pa še geslo letos »Veselite se življenja« je ravno ta pravi in sem vesel, da znova videvam obraze izpred dveh let, ko se kaže tesno sodelovanje vseh tako imenovanih izvoljenih predstavnikov Slovenije v Evropskem parlamentu. Tukaj dihamo enotno.«