Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović
Janez Krmelj v družbi Izidorja, Marka in Jureta (foto: ARO)
Janez Krmelj v družbi Izidorja, Marka in Jureta

Janezova Ampitafa

Madagaskar_2015 | 06.10.2015, 15:17

Ampitafa. Po poti, ki je bila na trenutke precej podobna tisti, ki smo jo premagovali do Manombundroja, smo dospeli na misijonsko postojanko, ki jo vodi Janez Krmelj, naš gostitelj in vodnik po Madagaskarju. Spoznavamo kako zelo je obremenjen. Škofija Farafangana je namreč že dve leti brez škofa, Janez pa je, že od prejšnjega škofa sem, njen ekonom. Biti odgovoren za finance brez škofa, še nekako gre, veliko težje je to funkcijo opravljati brez denarja!

Tako Jure začenja današnji zapis v svojem blogu. Nato pa nadaljuje:

Dospeli smo v trdi noči, zato vam ne morem veliko povedati o kraju, ki je del skupnosti Petra Opeke. Imam občutek, da smo odmaknjeni od glasnega sveta, na samem, na kraju, do katerega na koncu, ko zavijemo z državne cestne polomije, pelje dvajset kilometrov ceste, ki jo je Janez zgradil z buldožerjem. Tistim, ki je bil pred leti sad Pustne sobotne iskrice. Torej smo spet doma, v kraju, ki je tesno povezan z našo akcijo Dobroti dajemo glas.

V jutranjem oglašanju pa je misijonar Janez Krmelj o tem, kako je nastal misijon povedal:

Preden smo začeli z gradnjo je bil ta kraj namenjen paši govedi. Zdaj pa smo se tu udomačili ljudje. Že v samem začetku, ko smo načrtovali misijon, smo gledali, kje bi bila sredina šestih občin, da bi lahko vsem nudili pomoč, da bi ustvarili nekakšno središče. In, odločili smo se za kraj Ampitafa, kjer je tudi zajetje vode. V okolici so tudi manjši slapovi, ki bodo pomagali, da bomo lahko razvili še manjšo hidroelektrarno. Postavili smo bolnišnico, porodnišnico, šolo, vodo, elektriko, imamo vse. Pastoralno delo teče počasi, dva ali tri odstotke katoličanov nas je tu, ne več. Ostalo so domorodci, ki živijo po obredih animistične vere. Počasi se razvija naš misijon in se širi vera. Veliko so pri tem pomagali prav mladi iz Slovenije, ki so pomagali pri vodenju oratorijev. Po nekaj letih oratorijev se je število vernikov hitro podvojilo, zdaj se je že potrojilo.

V šolo, v šolo gremo!

Misijonar Janez Krmelj je v popoldanskem oglašanju spregovoril o njihovi šoli, ki jo imajo v misijonu Ampitafa, obiskuje pa jo približno 500 učencev. Tam deluje petletna osnovna šola in pa štiriletna nižja srednja šola, katere zadnji razred je nekako na nivoju prvega letnika gimnazije pri nas. Krmelj ugotavlja, da ne bi imel takega uspeha s šolo, če učencem ne bi bil zagotovljen en obrok hrane dnevno. Tako pa otroci pridejo tudi iz krajev, ki so uro ali več oddaljeni od misijona in se nato resno udejstvujejo pri pouku. Že nekaj let imajo sto odstotni uspeh, kar pomeni, da so učenci pridni in da tudi učitelji uspešno opravljajo svoje delo. Letos je 47 učencev zaključilo osnovno šolo in ta številka daje veliko upanje tudi za uspešno nadaljevanje v srednji šoli, saj imajo ti učenci dobro predznanje.

Pogovor je nadalje tekel tudi o tamkajšnji bolnišnici, ki je tudi porodnišnica. Ker je umrljivost otrok na Madagaskarju največja na svetu, je še toliko bolj jasno, zakaj so potrebna prizadevanja na tem področju tudi v Krmeljevem misijonu. Vsako leto imajo 220 in več porodov v osmih letih kot deluje porodnišnica se je rodilo 2000 otrok. Seveda pa je porodnišnica samo en korak k dvigu kakovosti življenja na tem odmaknjenem delu sveta. Do porodnišnice mora namreč voditi tudi cesta. Ceste pa so tam pregovorno slabe.

Janez Krmelj je s pomočjo darov poslušalcev Radia Ognjišče, predvsem Sobotne iskrice kupil buldožer, s katerim so doslej usposobili približno sto kilometrov cest. Ampak več o tem v prispevku, ki mu lahko prisluhnete.

Dobrodelna akcija za slovenske misijonarje na Madagaskarju

Od 22. septembra najprej pteče dobrodelna akcija za naše misijonarje na Madagaskarju, kot priprava na 17. oktober, ko bo v ljubljanski dvorani Tivoli veliko srečanje s Petrom Opeko. Posnetek tega dogodka bo mogoče videti v programu TV SLO 18. oktobra ob 20.30, istočasno pa tudi slišati v programu Radia Ognjišče.

Peter Opeka za prijatelje
Peter Opeka za prijatelje © Missio

Vabimo vas k darovanju s klicem na Misijonsko središče Slovenija 01 300 59 50. Lahko pa se odločite za darovanje s pomočjo spletnega obrazca, ali pa UPN naloga oz. preko spletnega bančništva.

Podatki, ki jih potrebujete:

  • Naslov prejemnika: Misijonsko središče Slovenije, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana
  • Št. računa: SI56 0201 4005 1368 933 odprt pri NLB
  • Referenca: SI00 279004
  • Koda namena:CHAR
  • Namen nakazila: Peter Opeka in slovenski misijonarji na MDG

Več najnovejših utrikov najdete na  FB strani radia Ognjišče, poglobljeno pa tudi v Blogu Jureta Seška.

Vabljeni pa tudi k ogledu foto utrinkov iz obiska v kamnolomu v Akamasoi, kamor je naše sodelavce tik pred odhodom na jug otoka peljal misijonar Peter Opeka.

Madagaskar_2015
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...