Begunska kriza: Ob vlakih s Hrvaške tudi avtobusi
Politika | 01.11.2015, 13:28 Petra Stopar
Od začetka drugega begunskega vala pred dobrima dvema tednoma pa do danes do 6. ure zjutraj je v Slovenijo vstopilo že več kot 117.000 beguncev. Sprejemni centri ob mejah so praktično prazni, v nastanitvenih centrih pa je več kot 4000 ljudi. Največ jih je na Šentilju. Od tam prehajajo v Avstrijo, prav tako v Avstrijo prehajajo na nekdanjem mejnem prehodu v Gornji Radgoni.
Medtem ko je od včeraj znova vzpostavljen redni železniški potniški promet s Hrvaško, je glavna vstopna točka za begunce z vlaki s Hrvaške železniški prehod v Dobovi. Po evidentiranju in registraciji od tam vstopijo na slovenski vlak in se večinoma odpeljejo proti največjemu namestitvenemu centru v državi, Šentilju, kjer od danes deluje začasni peron, na katerega je okoli sedmih zjutraj že prispel prvi vlak iz Dobove z nekaj več kot osemsto begunci. O tem je pomočnik direktorja mariborske policijske uprave Rafael Viltužnik povedal: „Zelo smo zadovoljni, da nam je uspelo dodatno urediti razmere, s čimer bo olajšano delo tudi policiji, saj bomo prihode beguncev v nastanitveni center spremljali na bistveno krajši razdalji vsega okoli 150 metrov. S tem so pridobili na času, po drugi strani pa tudi na varnosti.“
Trenutno je v šentiljskem centru 2610 ljudi, ki jih bodo predali avstrijskim varnostnim organom. Še približno 400 beguncev naj bi z avtobusi pripeljali v zbirni center Gruškovje, tudi te bodo po evidentiranju prepeljali v Šentilj. Dnevno so doslej po Viltužnikovih besedah povprečno sprejemali po tri ali štiri vlake, a kot je opozoril, „moramo upoštevati tudi dejstvo, da so hrvaški varnostni organi napovedali dodatno še avtobuse, zato bomo morali tudi begunce s teh praviloma namestiti v centrih blizu avstrijske meje“. Torej v Šentilju in pa Gornji Radgoni, kjer Avstrija prav tako sprejema migrante iz Slovenije.
Kot pravi, komunikacija z avstrijskimi kolegi še vedno poteka zelo dobro. „Nimamo več prav veliko težav v zvezi z migranti, ki so v tej tamponski coni, moramo pa upoštevati zmožnosti, ki jih imajo v nastanitvenih centrih v Avstriji, mi tudi avstrijskim organom venomer najavljamo, kako smo zasedeni.“
Slovenske železnice so za prevoze migrantov namenile več potniških vagonov, zato bodo nekateri drugi vlaki vozili z manj vagoni. Na njih bi se lahko občasno na določenih relacijah zato pojavila gneča.