Mahnič: Begunci bodo prišli tudi iz severne in podsaharske Afrike
Svet | 30.10.2015, 14:18 Petra Stopar
V namestitvenih in sprejemnih centrih po državi je bilo po podatkih policije zjutraj več kot 10.000 beguncev, od tega približno polovica v Šentilju. Glavna vstopna točka je trenutno mednarodni železniški mejni prehod Dobova. Vlada ocenjuje, da ukrepi za obvladovanje begunskega toka zadostujejo, a iz Državnega zbora je slišati zahteve po ograji.
Kot je po skupni seji parlamentarnega odbora za obrambo ter parlamentarne komisije nadzor varnostnih in obveščevalnih služb povedal predsednik odbora Žan Mahnič, imajo podatke, da se migrantski val verjetno ne bo ustavil, »da se že aktivirajo posamezniki iz Afrike, da bo ta val prišel iz Severne in Podsaharske Afrike, da se zaznava, da sedaj prihajajo nižji sloji, da obstaja tudi potencialni problem nalezljivih bolezni in da trenutno službe zadevo obvladujejo, kar so argumentirali s tem, da se begunci ne sprehajajo po celotni državi«.
Zato bodo odločali o predlogu odbora, da vlada začne postavljati ograjo na meji s Hrvaško, ki bi jo lahko, kot so mu povedali nekateri v vojski - če bi angažirali vso vojsko, policijo in gradbenike - na 670 kilometrih meje postavili v dveh tednih.
Kritičen do vlade je bil predsednik omenjene parlamentarne komisije Branko Grims. »Glede na to, da ta hip proti Sloveniji koraka okoli 380.000 pribežnikov, govoriti o tem, da ima vlada kaj pod nadzorom, meji na slab humor. Vladi je uspelo iz Slovenije narediti ozko grlo prehoda za celotno Evropo, upam pa, da ne bo prišlo do tega, da bo postala še predpražnik za vso Evropo,« je prepričan.
Popolnoma varnostno in ekonomsko zgrešeno po njegovem je, da vlada razpravlja o dodatnih koridorjih in pospeševanju prehoda, ko bi morala iskati rešitve za to, kako učinkovito zaščititi meje, jih ustrezno zapreti in zavarovati. Če se bo stanje nadaljevalo, bo namreč po Grimsovih ocenah položaj postal izjemno težko obvladljiv. »Ne glede na to, da Avstrija govori, da je le za nekaj metrov podaljšala ograjo na enem mejnem prehodu, se pripravlja na resno gradnjo ograje po celem severnem delu, predore pa lahko zaprejo kadarkoli želijo,« še opozarja.
Kot je po včerajšnji seji povedala notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar, je vlada poglobljeno razpravljala o vseh možnih scenarijih in ukrepih, v njihovo uresničevanje pa bodo šli, če bo treba: »V tem trenutku so vsi naši ukrepi naravnani ne samo v varovanje naše meje, ampak meje Evropske unije, kajti ti ukrepi so bistvenega pomena, da se migracijski tok začne zaustavljati. Slovenija je dejansko prva država, ki skuša upočasniti migracijski tok v EU. To je nesprejemljivo, glede na to, da sta na migracijski poti proti EU pred Slovenijo še dve članici EU, ki pa spuščata skupine beguncev nenadzorovano.« Ministrica je o ograji dejala zgolj to, da »so tehnični ukrepi ena izmed opcij, ki bodo predvsem naravnani v obvladovanje, usmerjanje in odvračanje nezakonitih migracij«. Varnostni sistem po njeni oceni deluje dobro.
V Dobovo so danes prispeli trije najavljeni vlaki s Hrvaške z več kot 3100 osebami. Po osnovnih postopkih in oskrbi jih policisti pospremijo na slovenski vlak, s katerim pot nadaljujejo proti Šentilju. Na Šentilj naj bi danes pripeljali tudi migrante iz vrhniške vojašnice in Logatca. Žal pa danes za izstop v Šentilju še ne bodo mogli koristiti nove začasne železniške postaje v Šentilju, saj je še v izgradnji. »Lahko pričakujemo, da bo od nedelje naprej vlak ustavljal tik pred centrom, tako ne bo več zastojev, ki so nastali tudi po šestkrat na dan, prav tako ne bo več smeti, ki jih moramo čistiti,« je pojasnil župan Štefan Žvab.
Tiskovni predstavnik štajerske deželne policije Leo Josefus pa je o razmerah na avstrijski strani v Špilju dejal, da so »razmere so resne zaradi novih prihodov. Trenutno je na naši strani 2600 prebežnikov, v Šentilju pa še 4500«. Včeraj je bil po njegovih besedah poškodovan eden od avstrijskih policistov, ki je posredoval v spopadu med dvema migrantoma, v glavnem pa je mirno.
V nastanitvenem centru v Gornji Radgoni je prenočilo 961 beguncev. Nekaj pred 9. uro se jih je približno 700 odpravilo proti nekdanjemu mejnemu prehodu, kjer jih sprejemajo avstrijski varnostni organi. V Gornjo Radgono naj bi se danes pripeljali tudi begunci iz lendavskega in celjskega namestitvenega centra.