Maja MorelaMaja Morela
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Poslanke in poslanci o poročilu varuha človekovih pravic

Slovenija | 22.10.2015, 13:05 Petra Stopar

Državni zbor je pretežni del današnje seje namenil obravnavi poročila o delu varuha človekovih pravic za lani. Tedaj so v uradu varuha prejeli več kot tri tisoč pobud in še trikrat toliko telefonskih klicev.

Kot je v uvodni obrazložitvi poročila za lani povedala varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer, je med ugotovitvami pogosto kršenje temeljnih načel pravne države. »Pravosodje, področje, ki mu varuh posveča zelo veliko pozornosti. Ukvarja se z marsičim, z nezadovoljnimi državljani, ki menijo, da so jim kršene pravice, da so postopki še vedno predolgi, seveda odmevajo tudi sodbe Evropskega sodišča za človekove pravice. Menimo, da je potrebna njihova temeljita analiza, da lahko ugotovimo, kako ne bi ponavljali starih napak in kako bi lahko bili v prihodnosti boljši, hitrejši in strokovnejši, da bi se torej zadeve za državljane, ki prihajajo v pravosodne mline, ki so tam, končale v doglednem času, še zlasti če gre za otroke in pravde, v katere vstopajo zaradi njihovih staršev,« je med drugim povedala Nussdorferjeva.

Kot predstavnik vlade je državni sekretar na pravosodnem ministrstvu Darko Stare izrazil podporo vlade priporočilom varuhinje, medtem ko je bilo s strani poslancev slišati kritiko do neizvajanja nekaterih priporočil. Prav tako so priznali kritiko dela državnega zbora, ki po ugotovitvah varuhinje nekatere zakone sprejema prehitro in brez sodelovanja javnosti.

Franc Breznik iz največje opozicijske poslanske skupine SDS je med ugotovitvami poročila opozoril na pojavnost sovražnega govora: »Ugotavljamo namreč, da se v javnem prostoru razprave, ki so nesprejemljive, pogosto bolj ocenjujejo na podlagi tega, kdo je tisti, ki je nekaj izrekel, kot pa kakšna je bila dejanska vsebina izrečenega govora.«

Erika Dekleva iz največje koalicijske poslanske skupine SMC pa je med drugim naštela že sprejete ukrepe, s katerimi so odpravili nekatere kršitve človekovih pravic, denimo glede dostopnosti volišč za invalide in oprostitve sodnih taks za socialno najšibkejše. A se zavedajo, da je pot do končnega cilja še dolga. »Zaskrbljujoč je tudi podatek, ki izhaja iz poročila varuha, da se je povečalo število obravnavanih zadev v zvezi s posebej ranljivimi skupinami otrok, ki so v rejništvu ali v zavodskem varstvu ter otrok s posebnimi potrebami,« je dejala in omenila tudi stanovanjsko problematiko in neplačila delavcem.

Slovenija, Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...