Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Hrvaška v Slovenijo pošilja nove in nove begunce

Politika | 19.10.2015, 15:14 Petra Stopar

Po prvih dveh dneh drugega begunskega vala, ko so slovenski organi brez večjih težav sprejemali ljudi, ti pa so nadaljevali pot proti Avstriji, so danes na hrvaško-slovenski meji "zastoji". Hrvaška je danes proti Sloveniji usmerila 2700 prebežnikov, Slovenija pa jih je doslej sprejela približno 1500. Kmalu naj bi do meje pripeljal še en vlak s 1900 ljudmi.

Po besedah notranje ministrice Vesne Györkös Žnidar je sprejem migrantov do včeraj potekal brez zapletov in v zastavljenih okvirjih. Zapletati pa se je začelo v trenutku, ko je Hrvaška začela z najavami, da bo begunce pošiljala naprej v številu, ki je za Slovenijo neobvladljivo: »Takoj sem kontaktirala hrvaškega kolega Ranka Ostojića in ga opozorila, da je ravnanje Hrvaške nedopustno. Slovenija ne more sprejeti več migrantov, kot jih lahko oskrbi.« A Ostojić je dejal, da so hrvaške kapacitete zapolnjene in da nimajo druge izbire, kot da kot da usmerjajo ljudi proti schengenski meji.

Po navedbah medijev sicer v Srbiji na vstop v Hrvaško čaka med 4000 in 5000 ljudi. »Hrvaška je napovedala, da ima kapacitet za okoli 24.000 migrantov. Zdaj se sprašujemo, kje so te kapacitete, glede na to, da je Hrvaška zavzela izključno pozicijo nekakšnega prevoznika,« pa je še dejala slovenska ministrica. Zapolnjene naj bi bile tudi avstrijske kapacitete, kolikor je Györköseva seznanjena, zato bo Avstrija po njenih informacijah še poglobila napore za sprejem beguncev.

Hrvaški premier Zoran Milanović je dejal, da se o zadevi vsak dan pogovarja s premierjem Mirom Cerarjem in da Hrvaška migrante pošilja na severovzhod Slovenije, da bi čim manj obremenjevali slovensko infrastrukturo. V Evropski komisiji so Slovenijo, Hrvaško in Madžarsko medtem spodbudili k sodelovanju pri upravljanju meja in preučitvi skladnosti njihovega ukrepanja z evropskimi pravili.

Na mejnem prehodu Središče ob Dravi na slovenski strani in Trnovec na hrvaški močno dežuje. Davi je s prvim vlakom iz Hrvaške tja prispelo 1800 beguncev. Prehod je zaprt za ves promet. Z migranti poteka postopek registracije v sprejemnem centru Središče ob Dravi, nato pa bodo prepeljani v nastanitvene centre. Največ, približno tisoč prebežnikov, je v Šentilju. »Dobijo jutranji hladni obrok, okoli 13. ure jim Slovenska vojska nudi topel obrok, ob 19. uri pa Rdeči križ in Karitas zagotovita večerni hladen obrok,« je povedala Ivana Grilanc iz civilne zaščite. Migrante po zadnjih podatkih nameščajo tudi v centru v Gornji Radgoni, oblasti pa so za potrebe nastanitve beguncev opravile tudi primopredajo dvorane D na celjskem sejmišču. Nov vlak z begunci pa že čaka na postaji Sutla tik pred mejo s Slovenijo, na njem naj bi bilo več kot dva tisoč ljudi.

Humanitarna oskrba migrantov trenutno poteka nemoteno. Na velik prispevek prostovoljcev Karitas v trenutnih razmerah je na včerajšnji slovesnosti prejema palija v stolnici spomnil mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl: »V soboto od 6. ure naprej pa do danes neprekinjeno 20 prostovoljcev dela neprekinjeno v Šentilju, na Gruškovju, v Središču ob Dravi.«

Pristojni slovenski organi bodo danes iskali rešitve za obvladovanje begunskega vala. Da bi morala Slovenija pri tem sprejeti takšne ukrepe, kot jih bo Avstrija, meni zunanji minister Karl Erjavec. Kakšne, bodo dorekli na sestanku s Cerarjem. Opozoril je še na nevarnost zaprtja nemške meje, zaradi česar bi pri nas ostalo več beguncev, kot predvidevajo kvote. »Vemo, kakšna je politična razprava v Nemčiji in kakšne so težave znotraj njihove koalicije. Zato preigravamo tudi ta scenarij. V tem primeru bosta morala vlada in državni zbor sprejeti določene odločitve,« je dejal Erjavec.

Premier meni, da do zapore meje med Avstrijo in Nemčijo ne bo prišlo. A če bi se tam nadzor še zaostroval in pretok beguncev bistveno zmanjšal, bo treba po njegovih besedah zmanjšati pretok tudi na naši meji s Hrvaško. Dodal je, da bo Slovenija naredila vse, kar zmore, da ustavi takšen pretok, ki bi nam povzročil notranje težave.

Evropska poslanka iz skupine Evropska ljudska stranka Romana Tomc pa je povedala, da bi morala biti Slovenija bolj pripravljena na možnost zaprtja meja Avstrije in Nemčije. Kot je ocenila ob včerajšnjem obisku begunskega zbirnega centra v Brežicah, država z obstoječo kadrovsko zasedbo policije in vojske, pa tudi z ostalimi tehničnimi zmogljivostmi, ni sposobna ustrezno zavarovati schengenske meje. Dejala je, da mora unijo takoj zaprositi za vso razpoložljivo kadrovsko pomoč, prav tako pa tudi izkoristiti vsa finančna sredstva, ki so za to na voljo.

Politika, Sociala, Evropska Unija
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...