Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Tudi zastopniki delodajalcev v Državnem svetu kritični do redefinicije minimalne plače

Politika | 15.10.2015, 10:50 Petra Stopar

Sindikalni predlog redefinicije minimalne plače, po katerem bi se iz nje izločili dodatki za nočno, nedeljsko in praznično delo, so obravnavali tudi državni svetniki. Večina je glasovala za dopolnilo delodajalcev, da zakona ne podprejo. Prav tako na koncu niso sprejeli mnenja o zakonu, opozarjali pa so na neusklajenost socialnih partnerjev.

Predlog spremembe zakona so v zakonodajni postopek vložile sindikalne centrale s podpisi državljanov. Kot je pojasnila Andreja Poje iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, bi z redefinicijo odpravili neenako obravnavo zaposlenih, ki delajo ob neugodnem času: »Sedaj vsi, ki prejemajo minimalno plačo, prejemajo enak znesek, ne glede na to, kdaj delajo, in sicer 790 evrov bruto.«

A stališče delodajalcev je povsem drugačno, je v imenu interesne skupine delodajalcev povedal svetnik Milan Lukić. Zato je skupina vložila dopolnilo k zakonu. Kot je dejal, bo posledica redefinicije zaradi omejenega obsega sredstev za plače ta, da se bodo znižale povprečne plače vsem zaposlenim v podjetjih.

Dodal je, da delodajalci predlogu ne nasprotujejo zgolj zaradi postopkovnih razlogov. Pri tem po njegovem »ni šlo za postopek, po katerem bi socialni partnerji skupaj iskali rešitve in se o njem pogovarjali, pač pa je šel predlog neposredno v parlamentarni postopek, nato pa se je poskušalo z nekimi gasilskimi ukrepi gasiti, kar se da«. Tako so na primer sklicano izredno sejo Ekonomsko-socialnega sveta delodajalci šteli za trik, da bi s svojo prisotnostjo na njej temu nečednemu početju dali legitimnost. Očitki, da se delodajalci o redefiniciji minimalne plače niso hoteli pogovarjati, so po njegovih zagotovilih neresnični. Niso pa se mogli o tem pogovarjat v sklopu pogajanj o socialnem sporazumu, iz katerega so tedaj zaradi premalo časa vprašanje minimalne plače izvzeli.

Predlog za sklic omenjene izredne seje ESS je sicer podala vlada. Po vložitvi zakonskega predloga je namreč želela nemudoma izvesti posvetovanje o tem z vsemi socialnimi partnerji, je svetnikom pojasnil Peter Pogačar z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Ker pa so bili po njegovih besedah s strani vseh petih delodajalskih organizacij in zbornic obveščeni, da se seje ne bodo udeležili, posvetovanja ni bilo.

Državne svetnike je sicer nagovoril predsednik Državnega zbora Milan Brglez, kar je bil prvi obisk zastopnika tega položaja v drugem domu parlamenta. Dejal je, da v tem mandatu ni ideje o ukinjanju sveta. Svoj obisk je razumel »kot akt normalizacije odnosov med obema vejama, ki prispevata k razvoju parlamentarizma v Sloveniji«.

Politika, Sociala
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...