Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Mineva leto dni od začetka napada na Islamsko državo

| 23.09.2015, 14:07 Rok Mihevc

Mineva leto od začetka napada ZDA in arabskih zaveznikov na cilje Islamske države v Siriji. V kakšnem položaju so trenutno islamski skrajneži in kakšne posledice je napad prinesel, smo za komentar povprašali profesorja na Fakulteti za družbene vede Bogomila Ferfilo.

Najprej spomnimo. Napadi na položaje Islamske države v Siriji so bili pričakovani, saj jih je v sklopu okrepljene strategije boja proti islamskih skrajnežem takrat napovedal ameriški predsednik Barack Obama. Pri tem je ZDA na pomoč priskočilo pet arabskih sunitskih držav s Savdsko Arabijo na čelu, obenem pa so Američani obstreljevali še cilje Al Kaidinih teroristov v Siriji.

Profesor Bogomil Ferfila opozarja, da tako imenovana vojna poteka brez vojakov na terenu, torej samo z bombnimi napadi. »Dejstvo je, da velikih premikov ni. Sigurno je, da so bombni napadi oslabili Islamsko državo in so spremenili njeno taktiko bojevanja in država ne more uporabljati zaplenjenih tankov in oklepnih vozil, ki so jih zaplenili iraški vojski v širjenju njenih meja. Dejstvo pa je, da gre trenutno za »status quo.«

Meje islamske države se ne spreminjajo, nekoliko so jo razširili le proti iraških Kurdom, a so jih ti potisnili nazaj. »Kar seveda kaže na to, da nekih hitrih rezultatov ne bo, edini pravzaprav najbolj zanesljivi borci proti Islamski državi so Kurdi. Vendar tu je pa ta nesrečni problem nesrečnih Kurdov, ko ZDA igrajo in celoten svet dvolično vlogo proti njim. Konkretno gledano, Kurdom ne dajejo težkega orožja. Bi jim ga dali za boj proti ISIS, vendar se ve, da bi ga Kurdi potem lahko uporabili za boj za svojo neodvisnost, to pa pa je vprašanje, ki se ga Američani ne upajo lotiti. Glavni razlog za to je, da je alfa in omega Bližnjega vzhoda in ameriške politike vloga Turčije.«

Begunska kriza

Posledica vojne na Bližnjem vzhodu je tudi begunska kriza, katere val ne pojenja. Ferfila meni, da je kriza razkrila nepripravljenost in neodzivnost Evropske unije. »Tragedija je v tem, da je bil čas opozarjanja zelo dolg. Ta val ni od danes. Ta val poteka preko Sredozemskega morja v Italijo že leta. Ta val beguncev je nekontrolirano pljuskal že dolgo časa in Evropa ni naredila nič. To seveda kaže na neke velike izzive, ki so pred Evropsko unijo.«

Problematiko je potrebno nujno urediti in to takoj, opozarja Ferfila. »V luči sedanjih razmer mora redefinirati azilno politiko, zlasti pa politiko do imigrantov. Zdaj vidim, da počasi prodirajo ideje, da se mora imigracijska politika začeti na zunanji meji Evropske unije. Ta kaos, da sto tisoče nesrečnih migrantov hodi po evropskih državah, je seveda nevzdržno in neprimerno. Edina rešitev tu je vzpostavitev begunskih in ekonomsko migrantskih centrov v državah, iz katerih begunci prihajajo.«

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...