Haaško sodišče.
Slovenija zadovoljna z imenovanjem novih arbitrov
Svet | 25.09.2015, 15:30 Andrej Šinko
Arbitražno sodišče, ki razsoja o meji med Hrvaško in Slovenijo, je spet v popolni postavi. Slovenijo bo odslej zastopal Norvežan Rolf Fife, hrvaško pa Švicar Nicola Michel. Gre za ugledna mednarodna pravnika. Slovenski politični vrh je zadovoljen, Slovenija pa še naprej podpira samostojnost, neodvisnost in nepristranskost dela tribunala ter enakost strank v postopku.
Odločitev o tem, kdo bosta nova arbitra, je po odstopih padla na pleča predsednika arbitražnega sodišča Gilberta Guillaume, Slovenija se je namreč odločila, da imenovanje prepusti Guillaumu, Hrvaška pa v predvidenih 15 dneh arbitra ni hotela imenovati. Nova arbitra sta v svoji karieri delala tako na področju meja na morju kot na kopnem. Norvežan Rolf Fife je veleposlanik v Parizu in stalni član Stalnega arbitražnega sodišča v Haagu, medtem ko je Nicolas Michel služboval v Združenih narodih, sodeloval je v številnih mediacijah med državami, povezanih s spori o kopenski in morski meji.
Arbitražno sodišče zdaj lahko nadaljuje z delom. Prva naloga bo pregledati razloge za odločitev Hrvaške, da ne želi več sodelovati v tem postopku. Pričakovati je, da bo sodišče obe strani pozvalo, da predložita nadaljnja pojasnila.
Bruselj in slovenska politika zadovoljna
Prvi odzivi iz Slovenije so pozitivni. Predsednik Borut Pahor je ocenil, da lahko upravičeno pričakujemo, da bo dokončno določena meja med Slovenijo in Hrvaško, kot sta se z arbitražnim sporazumom dogovorili obe državi. "S tem bi bil rešen problem, ki je skoraj dve desetletji hromil odnose med sosednjima državama," so zapisali v sporočilu za javnost Urada predsednika.
Zadovoljna sta tudi premier Miro Cerar kot zunanji minister Karl Erjavec. Predsednik DZ-ja Milan Brglez poudarja simbolični značaj imenovanja novih arbitrov, ki po njegovih besedah izhajata iz držav, ki sta diplomatsko, politično ali pravno nevtralni. Tako zaupa v odločitve, ki jih bo arbitražno sodišče v nadaljevanju sprejelo. Tudi predsednik odbora za zunanjo politiko Jožef Horvat pričakuje, da arbitražno sodišče ne bo podleglo pritiskom.
Pri Evropski komisiji odločitev jemljejo na znanje in še naprej podpirajo tovrstno sodelovanje med državama. Uradni Zagreb pa imenovanja dveh novih arbitrov ne komentira.