MNZ: Policija določa lokacije sprejemnih centrov za begunce
Politika | 03.09.2015, 14:57 Petra Stopar
Ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) je imelo sestanek z župani občin, ki bodo morale ob morebitnem množičnem prihodu beguncev izvesti več ukrepov in aktivnosti. Ključni točki za vstop prebežnikov v Slovenijo sta madžarska in hrvaška meja, konkretne lokacije za sprejemne centre pa še niso določene. Ko bodo, se bo ministrstvo z občinami dogovorilo tudi o opremljenosti z elektriko, vodo in drugim.
Državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic je po sestanku povedal, da so se ga udeležili predstavniki devetih od trinajstih vabljenih občin, so se pa dogovorili, da bodo vse omenjene občine predstavniki ministrstva tudi obiskali. Poleg predstavnikov ljubljanske in mariborske občine so povabili tudi predstavnike Ankarana, Brežic, Črnomlja, Celja, Lendave, Logatca, Postojne, Vrhnike, Ilirske Bistrice, Grada in Podlehnika.
Ankaranski župan Gregor Strmčnik je poudaril, da je izjemnega pomena, da lokalne skupnosti sodelujejo z državo in da se ta pereč problem rešuje v sodelovanju, strpno, kulturno in na človeški način. Pripravljenost pomagati beguncem so izrazili tudi v Slovenj Gradcu. Iz občine Velenje so medtem sporočili, da bi lahko pomoč nudili desetim beguncem. Župan Dobrovnika Marijan Kardinar pa je že na torkovi seji v Državnem zboru poudaril potrebo po tem, „da na nek način občine in država zaščitimo in zagotovimo varnost našim državljanom, šele ko bomo to naredili, lahko pomagamo tistim, ki bodo prišli“.
Državni sekretar Šefic je še povedal, da bo ob prehodu čez mejo prvi stik z beguncem opravila policija, nato jih bodo razvrstili v tri skupine: „V eni bodo tisti, ki bodo zahtevali mednarodno zaščito, v eni tisti, ki se po dublinski uredbi vrnejo - med njimi so denimo tisti, ki ne prihajajo iz križnih žarišč, saj med migranti niso samo Sirci in Afganistanci; poleg tistih, ki bežijo pred vojno, so tudi ekonomski migranti in tisti, ki se odpravljajo na študij. V tretji skupini pa so tisti, ki sicer nezakonito vstopajo v državo, a je jasno, da jih ne morejo vrniti, zato bodo ti dobili dovoljenje za zadrževanje v Sloveniji.“
Predloge za objekte za nastanitev po Šeficovih besedah še zbirajo in pregledujejo. Rok za zbiranje predlogov je torek, zatem pa bo znana številka, koliko beguncev se lahko namesti v Sloveniji. Bodo pa vsak predlog, ki bo prišel po tem roku, tudi vključili v načrt. Vse aktivnosti bodo strošek države in ne občin, še zagotavljajo na ministrstvu.