Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Papež: Odpraviti se na pot hoje za Jezusom pomeni sprejeti svoj križ

Cerkev po svetu | 13.09.2015, 15:19 Tanja Dominko

V prijetnem poletjem vzdušju je danes opoldne velika množica zbranih romarjev napolnila Trg sv. Petra v Vatikanu in pozorno prisluhnila papeževim besedam. Novico o današnji beatifikaciji družinskega očeta Samuela Benedicta Daswe, ki je v Južni Afriki pred 25 leti daroval svoje življenje za Kristusa in ob spodbudi, naj se njemu in številnim drugim pričevalcem za vero priporočamo v molitvi, je zbrana množica v pritrditev nagradila z navdušenim ploskanjem. Tudi sicer je opoldanski nagovor papeža Frančiška meril k poživitvi zavzetega krščanskemu življenju vseh krščenih.

Današnji evangeljski odlomek, ki govori najprej o Petrovi izpovedi vere v Jezusa in takoj nato, o tem, kako Jezusu brani sprejeti trpljenje, je bil osrednja vsebina opoldanskega nagovor papeža Frančiška. Spomnil je na Jezusov odgovor Petru, ki je zvenel dokaj trdo. V želji preprečiti mu trpljenje je Jezus odkril vpliv Satana, ki ne razmišlja po Božje. „Jezus opazi, da se v Petru, kakor tudi v drugih učencih in v vsakem od nas, Božji milosti upira skušnjava hudega duha, ki nas hoče odvrniti od Božje volje. Ko je Jezus povedal, da bo moral trpeti, da bo umorjen ter bo nato vstal, je Jezus tiste, ki hodijo za njim hotel poučiti, da je on ponižni Odrešenik, ki služi. Jezus je poslušni služabnik Očetove Besede in njegove volje vse do popolnega žrtvovanje svojega življenja.“

Papež Frančišek je v nadaljevanju ponovil Jezusovo trditev, da kdor hoče biti njegov učenec, mora sprejeti to, da je služabnik, kot je to bil Jezus: „Kdor hoče hoditi za menoj, naj se odpove samemu sebi, vzame svoj križ in hodi za menoj“ (Mr 8,35).

Nadalje je razlagal: „Odpraviti se na pot hoje za Jezusom pomeni sprejeti svoj križ, ki ga imamo vsi, in hoditi z njim po njegovi poti. To je nelagodna pot, ki ni pot uspehov in minljive slave, temveč tista, ki vodi v resnično svobodo, svobodo od sebičnosti in od greha. Gre za odločno zavračanje posvetne miselnosti, ki v središče življenja postavlja svoj „jaz“ in svoje koristi. Ne, ne to ni tisto, kar Jezus želi od nas. Jezus nas vabi naj darujemo svoje življenje zanj in za evangelij, da bi ga znova prejeli prenovljenega in pristnega. Po Jezusovi zaslugi smo gotovi, da ta pot ob koncu pripelje do vstajenja, do polnosti življenja z Bogom.“

Sveti oče je v nadaljevanju znova spodbudil k vsakdanjemu branju odlomka iz Evangelija in na gojenje tesnega stika z Bogom v zakramentih. Nato je fante in dekleta, ki so bili na Trgu sv. Petra neposredno nagovoril, naj razmišljajo, molijo in dovolijo Gospodu, da tudi jim spregovori.

Nagovor je papež Frančiške sklenil s prošnjo, naj nam Devica Marija, ki je Jezusu sledila vse do Kalvarije, pomaga priti do vere, ki bo vedno bolj očiščena od napačnih podob Boga, da bi mogli tako v vedno večji polnosti slediti Kristusu in njegovemu evangeliju.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...