Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Škofje EU in Svetovni svet Cerkva: Za reševanje begunske krize je nujna skupna rešitev

Svet | 13.09.2015, 11:06 Tanja Dominko

Na migrantsko krizo se je odzvala tudi Komisija škofovskih konferenc Evropske unije (Comece). V izjavi o sedanjih razmerah beguncev in razpravi o skupni evropski politiki, ki se nanaša na priseljevanje in azil, je poudarjeno, da migrantska kriza potrebuje »skupno evropsko rešitev.«

Problem beguncev je skupen izziv, ki zahteva skupno evropsko rešitev

Komisija poziva Evropejce, naj sprejmejo odgovornost in si skupaj prizadevajo za rešitev sedanje krize. Dublinski sporazum ne deluje, poudarjajo škofje in dodajajo, da je nesprejemljivo, da se nekatere države želijo znebiti svojih odgovornosti. Če je Evropska unija »utemeljena na solidarnosti med Evropejci,« je problem beguncev »skupen izziv, ki posledično zahteva skupno evropsko rešitev.«

Bodeče žice in zidovi niso rešitev

Kot beremo v izjavi, ne smemo sprejeti, da moški in ženske umirajo na mejah Evrope. Preprečevati beguncem vstop na celino z bodečo žico in zidovi ni rešitev. Kristjani pa imajo dolžnost, da jim pomagajo, ne glede na njihov izvor ali vero. Škofje Evropske unije pri tem spomnijo na poziv papeža Frančiška, naj Cerkev v Evropi sprejme begunce ter izrazijo svojo ganjenost zaradi solidarnosti in razpoložljivosti mnogih, ki so v zadnjih tednih to že storili. Ob koncu sporočila pa glede priseljevanja in azila pozovejo k »skupni politiki na evropski ravni« ter poudarijo, da »če je mogoče reševati ekonomske krize z izrednimi zasedanji voditeljev, mora biti isto možno v trenutku,« ko gre za usodo tolikih ljudi. Poleg tega pa vprašanje beguncev po njihovem mnenju neposredno zadeva vrednote in prihodnost Evrope.

Pastor Tveit: na preizkusu so naše človeške vrednote in krščanska dediščina

Tudi Svetovni svet Cerkva (WCC) meni, da je za reševanje migrantske krize potrebno sodelovanje vseh evropskih držav. Generalni tajnik te ekumenske organizacije, pastor Olav Fykse Tveit, je na srečanju Ženevi, ki je bilo posvečeno trenutnemu izrednemu stanju, dejal, da so na preizkusu naše človeške vrednote in krščanska dediščina. »Danes se morajo evropske države soočati z največjo humanitarno krizo po drugi svetovni vojni. Vendar pa kaže, da sočutje in dosedanja dejanja« ne zadostujejo za reševanje te nujne situacije, je povedal pastor Tveit ter dodal, da ni sprejemljivo, da nekatere države zavračajo begunce na osnovi njihove vere. Po njegovem mnenju je potrebno prevzeti odgovornost za pomoč vsem, brez razlik in brez ovir.

Potrebno je ekumensko sodelovanje

Cerkve v državah, kamor begunci prihajajo ali jih prečkajo, je pozval, naj si še naprej prizadevajo za sprejem tujcev in sočuten odgovor osebam v težavah. »Pri tem potrebujemo ekumensko sodelovanje, da bi lahko tako pomagali na najboljši možen način ter olajšali veliko trpljenje,« je še povedal generalni tajnik Svetovnega sveta Cerkva.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...