Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Erika Oblak (foto: ARO)
Erika Oblak

Manj odpadkov - več priložnosti

| 26.08.2015, 11:23 Blaž Lesnik

Zadnje štiri oddaje Minute za okolje smo posvetili konceptu krožnega gospodarstva. Gre za odziv na pritisk rastočega gospodarstva in potrošnje na omejene vire in nosilno sposobnost okolja. Prehod v krožno gospodarstvo se zato usmerja v ponovno uporabo, popravila in recikliranje obstoječih materialov in izdelkov.

Evropska komisija pripravlja nov sveženj ukrepov, ki bodo pozvali tudi k družbi brez odpadkov (zero waste). Med zavezujočimi cilji so: preprečevanje nastajanja odpadkov do 2025, 70 % recikliranje komunalnih odpadkov do 2030 in 80 % recikliranje embalaže do leta 2030.

Po podatkih Eurostata v Sloveniji trenutno recikliramo 55 % komunalnih odpadkov, kar nas uvršča v evropski vrh. Naša gostja Erika Oblak iz Društva Ekologi brez meja pravi: "V tem primeru gre Sloveniji vsekakor dobro in na to smo lahko upravičeno ponosni. A na lovorikah ne smemo sedeti. Če bo obdržal sveženj zakonodaje, ki je v pripravi, bo do leta 2030 obveza 70 % recikliranja. Slovenija je ta korak sposobna storiti, se je pa potrebno zavedati, da krožno gospodarstvo in družba brez odpadkov ni samo recikliranje."

Kje Sloveniji ne gre tako dobro?

Slovenija zaostaja v odzivnosti na trende, ni aktivni akter na področju ravnanja z odpadki. "Potrebno bi bilo bolj natančno spremljati, kaj se dogaja in izkoristiti priložnosti, ki jih bo ta evropski sveženj prinesel. V tej smeri bi lahko iskali priložnosti za zagon ali spodbujanje gospodarstva", pravi Erika Oblak.

Poročilo Učinkovita raba virov: prehod v krožno gospodarstvo (nastalo je na pobudo Evropskega parlamenta) je Evropski komisiji in Svetu poslalo jasen signal o tem, kakšen Sveženj o krožnem gospodarstvu pričakujejo predstavniki državljanov.

Poročilo je strukturirano v štiri glavna poglavja: učinkovita raba virov, politike izdelkov, družba brez odpadkov in fiskalna politika. Glede učinkovite rabe virov poročilo podpira razvoj indikatorjev glede učinkovite rabe virov in snovne učinkovitosti ter njihovo vključevanje v politike EU.

Glede politik izdelkov poročilo predlaga, da se ustavi načrtovana zastarelost izdelkov, opusti uporaba nevarnih snovi in spodbuja popravljanje in recikliranje izdelkov.

V okviru poglavja o fiskalni politiki predlaga zniževanje DDV za izdelke in storitve, ki spodbujajo krožno gospodarstvo, kot so na primer izdelki iz druge roke, storitve popravil, reciklirani izdelki itd. Poudarja tudi pomen opuščanja okolju škodljivih subvencij.

Krožno gospodarstvo
Krožno gospodarstvo © ARO

Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...