Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup
Erika Oblak (foto: ARO)
Erika Oblak

Manj odpadkov - več priložnosti

| 26.08.2015, 11:23 Blaž Lesnik

Zadnje štiri oddaje Minute za okolje smo posvetili konceptu krožnega gospodarstva. Gre za odziv na pritisk rastočega gospodarstva in potrošnje na omejene vire in nosilno sposobnost okolja. Prehod v krožno gospodarstvo se zato usmerja v ponovno uporabo, popravila in recikliranje obstoječih materialov in izdelkov.

Evropska komisija pripravlja nov sveženj ukrepov, ki bodo pozvali tudi k družbi brez odpadkov (zero waste). Med zavezujočimi cilji so: preprečevanje nastajanja odpadkov do 2025, 70 % recikliranje komunalnih odpadkov do 2030 in 80 % recikliranje embalaže do leta 2030.

Po podatkih Eurostata v Sloveniji trenutno recikliramo 55 % komunalnih odpadkov, kar nas uvršča v evropski vrh. Naša gostja Erika Oblak iz Društva Ekologi brez meja pravi: "V tem primeru gre Sloveniji vsekakor dobro in na to smo lahko upravičeno ponosni. A na lovorikah ne smemo sedeti. Če bo obdržal sveženj zakonodaje, ki je v pripravi, bo do leta 2030 obveza 70 % recikliranja. Slovenija je ta korak sposobna storiti, se je pa potrebno zavedati, da krožno gospodarstvo in družba brez odpadkov ni samo recikliranje."

Kje Sloveniji ne gre tako dobro?

Slovenija zaostaja v odzivnosti na trende, ni aktivni akter na področju ravnanja z odpadki. "Potrebno bi bilo bolj natančno spremljati, kaj se dogaja in izkoristiti priložnosti, ki jih bo ta evropski sveženj prinesel. V tej smeri bi lahko iskali priložnosti za zagon ali spodbujanje gospodarstva", pravi Erika Oblak.

Poročilo Učinkovita raba virov: prehod v krožno gospodarstvo (nastalo je na pobudo Evropskega parlamenta) je Evropski komisiji in Svetu poslalo jasen signal o tem, kakšen Sveženj o krožnem gospodarstvu pričakujejo predstavniki državljanov.

Poročilo je strukturirano v štiri glavna poglavja: učinkovita raba virov, politike izdelkov, družba brez odpadkov in fiskalna politika. Glede učinkovite rabe virov poročilo podpira razvoj indikatorjev glede učinkovite rabe virov in snovne učinkovitosti ter njihovo vključevanje v politike EU.

Glede politik izdelkov poročilo predlaga, da se ustavi načrtovana zastarelost izdelkov, opusti uporaba nevarnih snovi in spodbuja popravljanje in recikliranje izdelkov.

V okviru poglavja o fiskalni politiki predlaga zniževanje DDV za izdelke in storitve, ki spodbujajo krožno gospodarstvo, kot so na primer izdelki iz druge roke, storitve popravil, reciklirani izdelki itd. Poudarja tudi pomen opuščanja okolju škodljivih subvencij.

Krožno gospodarstvo
Krožno gospodarstvo © ARO

Škof Andrej Saje (photo: ARO) Škof Andrej Saje (photo: ARO)

Novomeški škof Saje: Dvignimo pogled od grobov

V Katoliški Cerkvi se v devetih dneh žalovanja spominjamo papeža Frančiška in molimo zanj. Tako bo danes v baziliki sv. Petra četrta spominska maša, ki jo bo daroval državni tajnik kardinal Pietro ...

Kardinal Angelo Becciu (photo: VaticanMedia) Kardinal Angelo Becciu (photo: VaticanMedia)

Kardinal Beeciu se je umaknil

Po smrti papeža Frančiška 21. aprila 2025 se Katoliška cerkev nahaja v obdobju sede vacante, ko je sedež svetega Petra prazen. V tem prehodnem času Vatikan ohranja tradicionalne običaje, vključno ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...