Večer umetnosti in dobrodelnosti
Živahen utrip likovne kolonije Umetniki za Karitas
| 20.08.2015, 16:03 Jože Bartolj
Na sinjem vrhu nad Ajdovščino že od ponedeljka 17. avgusta poteka 21. mednarodna likovna kolonija „Umetniki za Karitas“. Med umetniki smo bili z mikrofonom in fotoaparatom, tako je nastala tudi foto reportaža!Tokrat je v koloniji za Karitas sodelovalo 10 vabljenih umetnikov:
Barbara Demšar, Črtomir Frelih, Lara Likar, Adel Seyoun, Karmen Smodiš, Lucija Stramec in Veljko Toman iz Slovenije, iz tujine pa prihajajo Avstrijka Brigitte Kollegge in Makedonki Marija Efremova in Tanja Tanevska. Na koloniji je ustvarjalo tudi nekaj strokovnih sodelavcev in pa v četrtek, ko je bil dan odprtih vrat, tudi vrsta drugih ustvarjalcev, ki so prišli in darovali svoja likovna dela.
V sredo zvečer smo Karitas in Radio Ognjišče pripravili spoznavni večer o dobroti in lepoti, kjer so se umetniki predstavili in povedali, kakšni motivi so jih prinesli na kolonijo, ki jo organizira Karitas.
Barbara Demšar iz Škofje Loke je bila enkrat že gostja kolonije. Tokrat je ustvarjala slike na temo Veselimo se življenja.
Profesor Črtomir Frelih je profesor na likovnem oddelku Pedagoške fakultete v Ljubljani. Na Sinjem vrhu se je rad pridružil koloniji za Karitas.
Akademski slikar Adel Seyoun je bil sicer rojen v Bagdadu vendar že vrsto let živi v Sloveniji. Rad se je odzvar klicu Karitas.
Lucija Stramec iz Maribora je bila tokrat prvič udeleženka kolonije Umetniki za Karitas.
Akademski slikar in restavrator Veljko Toman se je likovne kolonije udeležil že večkrat. Tokrat je razmišljal o tem kako lahko kot slikar pomaga ljudem, ki so pomoči potrebni.
Ambasadorka Republike Makedonije v Angliji Marija Efremova, se je lansko leto na zanimiv način spoznala z likovno kolonijo Umetniki za Karitas. Povedala je:
„Lansko leto v Rimu me je ambasadorka RS pri Svetem sedežu povabila, da se udeležim odprtja razstave, ki jo je pripravila Karitas. Takrat sicer nisem bila v Rimu, vendar mi je bila ideja zelo všeč. Želela sem na nek način pristopiti zraven in pomagati. Kljub temu, da sem diplomatinja in pravnica pa že od otroštva slikam. Vprašala sem veleposlanico, če lahko podarim eno svoje delo. Povabila me je in v zadnjem trenutku sem uspela podariti delo in priti na odprtje razstave. To mi je bila velika spodbuda. Zato sem se razveselila tudi vabila, da pridem na Sinji vrh. Obljubila sem, če bom prosta. In zdaj tukaj sem!“
Nekdanja predsednica društva likovnih umetnikov iz Gradca v Avstriji Brigitte Kollegger, se je prav tako z veseljem odzvala vabilu Karitas na Sinji vrh. „Zelo sem hvaležna za povabilo na Sinji vrh. Na kolonijo in organizatorje pri Karitas gledam z navdušenjem. Takega primera pri nas v Avstriji nimamo. Štejem si v čast, da lahko sodelujem pri tem projektu, sploh zato, ker umetnost ne pozna meja.“