Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Mleko (foto: Glas dežele)
Mleko

Cene mleka - do kam še?

Kmetijstvo | 18.08.2015, 14:53

Cene surovega mleka so se v EU junija na letni ravni po podatkih Evropske komisije v povprečju znižale za 20 odstotkov, prav tolikšen padec pa so zabeležili tudi v Sloveniji. Razlogov je več, najpomembnejša pa je aprilska ukinitev mlečnih kvot in lani uveden ter letos podaljšan ruski embargo.

Največji padec cen surovega mleka so junija na letni ravni zabeležili v Estoniji, in sicer 29-odstotnega, sledile pa so Latvija in Madžarska (-28 odstotkov), Nizozemska (-27 odstotkov) in Belgija (-25 odstotkov). Na Cipru se cene niso spremenile, Grčija je zabeležila dvoodstotni padec, Malta pa petodstotnega.

Mesečno poročilo slovenskih mlekarn kaže, da je povprečna odkupna cena za mleko, standardizirano na 3,7 odstotka maščobe in 3,15 odstotka beljakovin, junija dosegla okoli 28 centov na kilogram, dejanska odkupna cena pa glede na dejansko vsebnost maščob in beljakovin na kmetijah niha med 26 in 30 centi.

Predsednik KGZS Cvetko Zupančič je prepričan, da so v ozadju nebrzdani interesi kapitala, ki v času embarga in sprostitve mlečnih kvot umetno ustvarjajo zmedo na trgu. Ob tem pa še dodaja:

"Cene so padle za približno 10 centov. In kaj hitro bomo ugotovili, da se v trgovini niso izdelki nič pocenili. Se pravi, da gre znotraj tega za kar veliko razliko, ki običajno ostane lastniku predelovalnega obrata. Mislim da je prav, da so se evropski kmetje, pa tudi tukaj se bodo morali, če do tega pride, upreti temu, da se znižuje cena mleka na neupravičen način."

Protest francoskih kmetov
Protest francoskih kmetov © euronews.com

Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pravijo, da bi se lahko v letošnjem letu odkup mleka na ravni EU celo povečal za 1,6 odstotka, vendar je v članicah mogoče opaziti zelo različna gibanja, nekje proizvodnja narašča, nekje pa upada.

Prireja kravjega mleka je ena najpomembnejših proizvodnih usmeritev slovenskega kmetijstva. Slovenija je močno vpeta v evropski in posledično tudi svetovni trg mleka, saj velik del proizvodnje izvozi v Italijo, ta pa velik del po celem svetu. Cene bodo odvisne predvsem od svetovnega povpraševanja, vremenskih razmer, ki vplivajo na ceno krme, in sezonskega vpliva, še pravijo na ministrstvu.

Protest nemških pridelovalcev mleka
Protest nemških pridelovalcev mleka © TopAgrar

Na KGZS opozarjajo, da bo tudi tokratna kriza po normalizaciji prinesla nižje odkupne cene, kar vsekakor vodi do upada pridelovalcev mleka, kar se že dogaja. Rešitev vidijo predvsem v prireji visoko kakovostnega mleka, kar slovenski pridelovalci vseskozi dosegajo in predelavi tega mleka v visoko kakovostne proizvode.

V KGZS upajo, "da bodo rejci, zadruge, mlekarne in trgovina strnili svoje vrste, skupaj ozavestili potrošnika o pomenu in kakovosti domače prireje mleka in mesa, zagotovili pravična cenovna razmerja znotraj verige in s tem ob dovoljeni pomoči države ohranili najpomembnejšo panogo slovenskega kmetijstva".

Kmetijstvo
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«