VIDEO: Družina prinaša ljubezen v puščavo sodobne družbe
Svet | 02.09.2015, 16:57 Marjana Debevec
Papež Frančišek nadaljuje kateheze o družini. Tokrat se je usmeril na način, kako družina živi svojo odgovornost posredovanja vere navzven in navznoter. Poudaril je, da današnji družbi manjka predvsem ljubezni. Nasmeh družine pa je sposoben narediti, da vzcveti puščava v srcih ljudi.
Papež je omenil nekatere primere, ko Jezus odnos z Bogom postavlja pred družinske vezi, kar pa ne pomeni, da je želel izbrisati četrto Božjo zapoved. Prav nasprotno, ko je Jezus potrdi primat vere v Boga, ne najde boljše primerjave kot je ljubezen v družini. Vendar pa se družinske vezi po izkušnji vere preoblikujejo, je poudaril papež. „Napolni jih večji pomen in njeni člani postanejo sposobni iti preko sebe, da bi očetovstvo in materinstvo razširili ter za brate in sestre sprejeli tudi tiste, ki so na obrobju.“ Ko družinske vezi postavimo v luč vere, nas to reši sebičnosti, varuje pred propadanjem in nas vodi do življenja, ki ne umre. Če ta način življenja družine prenesemo na odnose v družbi, pa to prinaša na zemljo novo upanje, je dejal sveti oče in dodal: „En sam nasmeh, ki čudežno vzcveti na obrazu obupanega in zapuščenega otroka, nam bolje razloži Božje delovanje v svetu kot na tisoče teoloških razprav. En sam moški ali ena sama ženska, ki sta se sposobna žrtvovati za tujega otroka, nam bolj razložita pomen ljubezni, kot jo bodo kdajkoli znanstveniki.“ Družina je danes po papeževih besedah v zavezi z Bogom poklicana preprečiti vse večjo puščavo v mestih. „Kjer ena sama družina živi v ljubezni, je s svojim pričevanjem sposobna ogreti celotno mesto“, je še poudaril sveti oče.
Ob koncu avdience se je papež Frančišek s posebnim pozivom spomnil konca druge svetovne vojne: „V teh dneh se tudi na Daljnjem vzhodu spominjajo konca druge svetovne vojne. Obnavljam mojo gorečo molitev h Gospodu, da po priprošnji Device Marije današnji svet ne bi več izkušal grozot in strašljivega trpljenja zaradi podobnih tragedij. Vendar jih doživlja! To je nenehno hrepenenje narodov, še posebej tistih, ki so žrtve različnih krvavih konfliktov. Preganjane manjšine, preganjani kristjani, norost rušenja mest in potem tistih, ki izdelujejo orožje, okrvavljeno orožje, orožje, ki se kopa v krvi mnogih nedolžnih. Nikoli več vojne! To je žalosten krik naših src in src vseh ljudi dobrega volje, ki se dviga k Princu miru“.