Papež po avdienci
Papež pri avdienci: družina ne sme biti žrtev ekonomije
Svet | 19.08.2015, 10:19 Marjana Debevec
Papež Frančišek je pretekli teden začel niz treh katehez o lastnostih, ki opredeljujejo družino. Najprej je spregovoril o pomenu praznovanja, danes pa se je posvetil delu. Oboje skupaj namreč predstavlja del Božjega načrta z družino, je poudaril. Človek pa se dela nauči najprej v družini.
Delo je najprej potrebno za vzdrževanje družine in dostojanstvenega življenja njenih članov. Za poštenega človeka pravimo, da je delavec, je poudaril papež, saj ne živi na plečih drugih. „Kje pa se naučimo tega delavnega načina življenja? Najprej v družini.“ Starši namreč otroke k delu vzgajajo s svojim zgledom.
Evangelij nam Sveto družino prikaže kot delavsko družino, sv. Pavel pa celo pravi: 'Kdor noče delati, naj tudi ne je'. Nanaša se namreč na lažno duhovnost, v kateri nekateri živijo na račun drugih. „Trud dela in duhovno življenje si v krščanskem pojmovanju nista nasprotujoča. Pomembno je, da to razumemo!“, je poudaril sveti oče. Če premalo delamo, to po papeževih besedah škoduje duhu, če pa premalo molimo, to škoduje praktični dejavnosti. Delo je namreč prav človekova lastnost, saj izraža njegovo dostojanstvo, da je ustvarjen po Božji podobi. „Zato pravimo, da je delo sveto,“je dejal papež. Skrb za delovna mesta je tako velika človeška in družbena odgovornost,da ne sme biti prepuščena le peščici ljudi, je poudaril in dodal: „Povzročiti izgubo delovnih mest pomeni povzročiti hudo družbeno škodo“, je poudaril.
Ob tem je Frančišek spomnil tudi na svojo okrožnico o okolju, v kateri poudarja povezavo med lepoto naše zemlje in dostojanstvom dela. „Ko delo ločimo od zaveze med Bogom in človekom, ko se loči od njegovih duhovnih lastnosti, ko delo postane talec logike dobička in zaničuje ljubezen do življenja, potrtost duše okuži vse: tudi zrak, vodo, travo, hrano... Družbeno življenje se spridi, pokvari se tudi naravno okolje.“ Posledice tega pa najbolj čutijo revne družine. Družina je za produktivnost pogosto breme, do otrok in ostarelih je celo sovražna, je poudaril papež. Nosilce podjetij zanima individualna delovna sila, ki jo lahko uporabiš, ali pa zavržeš glede na potrebe trga. Družina je zato preizkusni kamen družbe. „Če jo organizacija dela drži v šahu, ali pa celo ovira njeno pot, potem smo lahko prepričani, da je družba začela delati proti sami sebi.“ Krščanske družine imajo zato po papeževih besedah veliko poslanstvo prinašati temelje Božjega stvarjenja.