Evropski komisar Johannes Hahn
V Makedoniji našli izhod iz politične krize
| 15.07.2015, 13:01 Rok Mihevc
Makedonija je našla izhod iz hude politične krize, v kateri je že več kot leto dni. Vlada in opozicija sta se ob posredovanju evropskega komisarja za sosedsko politiko Johannesa Hahna dogovorili, da bodo v državi aprila prihodnje leto potekale predčasne volitve, ki jih bo pripravila prehodna vlada. Slovenija dogovor o rešitvi makedonske krize pozdravlja.
Najprej spomnimo, Makedonija je v politični krizi od parlamentarnih volitev aprila lani. Opozicijska SDSM je takrat vladajoči VMRO-DPMNE očitala volilne poneverbe in od takrat dalje bojkotira delo parlamenta. Ob začetku leta pa se je kriza še poglobila zaradi prisluškovalne afere. Opozicija je obtožila premierja
Najprej spomnimo, Makedonija je v politični krizi od parlamentarnih volitev aprila lani. Opozicijska SDSM je takrat vladajoči VMRO-DPMNE očitala volilne poneverbe in od takrat dalje bojkotira delo parlamenta. Ob začetku leta pa se je kriza še poglobila zaradi prisluškovalne afere. Opozicija je obtožila premierja Nikolo Gruevskega, da je vlada prisluškovala telefonskim pogovorom 20 tisoč ljudi, med drugim politikom in novinarjem. Prav tako so mu očitali korupcijo in prekrivanje umora. Vlada je nato obtožila vodjo opozicije Zaeva, da je vohunil in poskušal destabilizirati državo.
Sedaj je ob pomoči Evropske unije le prišlo do preboja, dogovor pa je sledeč: prehodno vlado bodo oblikovali do januarja prihodnje leto, predčasne volitve pa bodo aprila. Tako sta po poročanju nemških medijev sporočila premier Nikola Gruevski in vodja opozicije Zoran Zaev. Novi dogovor predvideva še, da se bo opozicija v začetku septembra vrnila v parlament, do konca oktobra naj bi opozicija vstopila v vlado, Gruevski pa bo konec leta odstopil in odprl pot za tehnično prehodno vlado, ki bo državo vodila do predčasnih volitev. Evropski komisar Hahn je dogovor označil za skupen uspeh in poudaril, da bo lahko država nadaljevala približevanje evroatlantskim povezavam.
Slovenija pozdravlja današnji dogovor. Po mnenju ministrstva za zunanje zadeve gre za pomemben korak v smeri vnovične vzpostavitve zaupanja in končanja politične krize v Makedoniji. Ob tem naša država pričakuje učinkovito in odgovorno uresničevanje doseženega sporazuma. Zadovoljen je tudi evropski poslanec Ivo Vajgl: „Za evropsko perspektivo Makedonije je podpis sporazuma ključnega pomena, saj si lahko država na ta način obeta, da bo po skoraj desetletju čakanja pred vrati Evropske unije dobila priporočilo Evropske komisije in Evropskega parlamenta za začetek pogajanj o vstopu v EU. Prav tako sporazum lahko pospeši včlanitev Makedonije v Nato in odstranitev ovir, ki so v preteklih letih državi onemogočale napredek pri kandidaturi za članstvo v obrambni zvezi. Značilno je, da je sklenitev sporazuma za rešitev krize v zadnjem času odločno podprla tudi ameriška administracija, ki vidi v ureditvi političnih razmer v Makedoniji močan prispevek k stabilizaciji celotne jugovzhodne Evrope“.