Vlada je sprejela akcijski načrt, ki ureja organizacijo in izvedbo pripravništev
Politika | 24.07.2015, 16:19 Andrej Šinko
Vlada je obravnavala analizo opravljanja pripravništev in na tem področju sprejela tudi akcijski načrt. Nekatera ministrstva so med pripravo analize poudarila, da bi se lahko v določenih primerih pripravništvo tudi odpravilo, v kolikor bi izboljšali izobraževalne programe. Nasprotno pa nekateri resorji menijo, da so pripravništva nujna. Glede volonterskih pripravništev pa so mnenja enota, ocenjeno je kot neprimerno uvajanje v delo in ne kot usposabljanje pripravnikov.
Vlada je že decembra lani sprejela sklep, da ne podpira volonterskih pripravništev v javnem sektorju. Pristojna ministrstva pa imajo zdaj dobro leto časa, da predlagajo spremembe zakonov, ki dopuščajo volontersko pripravništvo in razmislijo o nujnosti obveznega pripravništva za samostojno opravljanje dela. „Državni zbor je marca letos sklenil, da se v roku treh mesecev pripravi analizo in predloge. Že ta rok so vsa ministrstva in Vlada Republike Slovenije zamudila. Zdaj pa lahko v dokumentu preberemo, da se bodo določene spremembe zakonodaje zgodile šele do septembra leta 2016, in če vemo kakšni so naši roki in kako jih radi zamujamo, najverjetneje do leta 2017 določene stvari ne bodo šle na boljše,“ pravi predstavnik Študentske organizacije Luka Špoljar. Ob tem pa dodaja, da bi mladi lahko „marsikatero pripravništvo opravljali kot poskusno dobo, ki bi bila neki uvod v redno zaposlitev. Ampak dokler se to ne bo spremenilo in bo Zujf s prepovedjo zaposlovanja veljal, lahko mladi samo sanjamo o zaposlitvah v javnem sektorju.“
Poleg ukrepov v zvezi z volonterskim pripravništvom je vlada v akcijski načrt vključila tudi ukrepe v zvezi s predpisi o opravljanju pripravništva in strokovnih izpitov, v zvezi z olajšanjem zaposlovanja mladih v javnem sektorju in ukrepe za opravljanje pripravništva v javnem sektorju. Špoljar pritrjuje, da so spremembe potrebne, a dodaja, da ne podpirajo „slepega ukinjanja pripravništev, na način, da privarčujemo nekaj denarja in pa da mlade čim prej spravimo na trg dela. Namreč tam, kjer ti šolski sistem oziroma izobraževanje ne nudi dovolj izobrazbe, da bi po končanem šolanju lahko začel opravljati svoj poklic, so pripravništva potrebna.“ Ob tem pa sogovornik dodaja, da bi bile smiselne tudi spremembe v izobraževalnem sistemu, ki bi študentom dale več praktičnih znanj.
Ministrstvo za izobraževanje naj bi sicer olajšalo prehod v zaposlitev strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju, saj naj bi jim skrajšali čas potrebnih izkušenj za pristop k strokovnemu izpitu. Ministrstvo za delo pa bo pripravilo program, s katerim bo podprlo zaposlovanje pripravnikov na področju izobraževanja in socialnega varstva. V letošnjem letu naj bi to omogočili 400 pripravnikom, omenjeno pa naj bi financirali iz Evropskih sredstev.