Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Begunci v Iraku (foto: ZN)
Begunci v Iraku

Notranje ministrstvo pripravlja načrte za nastanitev 250 oseb

Slovenija | 21.07.2015, 15:14 Petra Stopar

Notranji ministri Evropske unije so na izrednem zasedanju dosegli dogovor o razporeditvi približno 55 tisoč beguncev v prihodnjih dveh letih. Slovenija se je zavezala k sprejemu 250 oseb. V pogajanjih z ministri je tudi dosegla, da bodo nacionalni varnostni organi begunce pred sprejemom preverili in če bodo ugotovili kakršnokoli grožnjo, bodo vstop nevarnih oseb zavrnili.

Luksemburški zunanji minister Jean Asselborn za včerajšnje izredno zasedanje ni želel, da se sprevrže v bitko številk, ki so sicer po njegovih besedah v nekaterih državah spodbudne, v nekaterih razočaranje, v nekaterih pa sramota.

Članice so se dogovorile o razporeditvi 54.760 oseb iz Sirije, Eritreje, Iraka in Somalije, od tega je več kot 32.000 zdaj naseljenih v Grčiji in Italiji, ter približno 22.500 oseb, upravičenih do mednarodne zaščite, iz tretjih držav. »Po pogajanjih smo v okviru prerazporeditve iz Italije in Grčije ponudili 230 oseb, torej za relokacijo, in 20 oseb v okviru projekta trajne preselitve. Države pa smo se tudi zavezale, da bomo do decembra dosegle preostalo število potrebnih oseb, torej 40.000, za relokacijo, za obdobje dveh let,« je dejal državni sekretar na notranjem ministrstvu Andrej Špenga.

Na ministrstvu sicer že pripravljajo načrt za nastanitev in oskrbo vseh oseb ob prihodu v Slovenijo. A podrobnosti bodo znane po vseh končanih postopkih na ravni Evropske unije, to bo predvidoma jeseni. Po njegovih besedah »gre za zahtevno nalogo, ki se nanaša na vsebinska področja nekaterih drugih resorjev, zato bo ključno sodelovanje ostalih, kot je ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, ministrstva za šolstvo, za zdravje, obrambo, javno upravo in nekaterih ostalih deležnikov«. V prvi fazi se bodo po njegovih besedah uporabili azilni dom in integracijske hiše, v drugi fazi zmogljivosti ostalih resorjev znotraj javne uprave, v tretji fazi pa v primeru nenapovedanih migracij tudi zasebne kapacitete. Pri tem je opozoril, da je trenutno na prehodu iz Srbije na Madžarsko dnevno približno 1000 oseb in da je mogoče v primeru zaprtja madžarske meje pričakovati, da bo kak odstotek teh ljudi prišel tudi v Slovenijo.

Za primer takšnih nenapovedanih migracij je vlada prejšnji teden sprejela krizni načrt ukrepanja. Premier Miro Cerar pa je v odgovoru na vprašanje, ali bi država lahko namenila svoja stanovanja za socialno najšibkejše, povedal, da zdaj pregledujejo, kako je s temi stanovanji in da bo določen del kapacitet treba nameniti migrantom. »Vsekakor pa se bomo trudili zagotoviti neko primerno okolje za begunce, ne samo spodobno namestitev, ampak tudi takšno okolje, kjer jih bomo lahko spodbujali k aktivnostim.« Otroke k izobraževanju, odrasle pa k opravljanju nekega družbeno koristnega dela, je sklenil.

Povejmo še, da sta Avstrija in Slovaška danes podpisali dogovor o začasni namestitvi 500 beguncev, ki so v Avstriji zaprosili za azil, a se bodo namestili na Slovaškem. Kot je ob podpisu povedala avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner, je to majhna razbremenitev za Avstrijo in resnično velik znak solidarnosti Slovaške.

Slovenija, Svet, Politika, Sociala, Evropska Unija
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...