Kaj storiti za večjo varnost v prometu?

Slovenija | 18.07.2015, 13:31 Marjana Debevec

Po ponedeljkovi tragični nesreči na primorski avtocesti, v kateri so življenje izgubili štirje ljudje, več pa je bilo ranjenih, je policija opozorila na previdno in varno vožnjo. Njenim pozivom se je pridružila še Avto-moto zveza Slovenije. Prometna varnost je letos namreč nekoliko slabša kot v enakem obdobju preteklega leta.

Kljub nenehnim opozorilom policije na strpno, varno ter odgovorno ravnanje ne le v cestnem prometu, temveč tudi sicer, skoraj ni vikenda brez prometnih nesreč z najhujšimi posledicami, zato policija še enkrat opozarja vse prometne udeležence, naj prilagodijo hitrost vožnje ne le veljavnim omejitvam, temveč tudi svojemu vozniškemu znanju in izkušnjam, prometnim razmeram, lastnostim ter stanju ceste; uporabljajo varnostne pasove na vseh sedežih, ne glede na to, ali so vozniki ali potniki; vozijo le v ustreznem psihofizičnem stanju, kajti alkohol, droge, psihoaktivna zdravila in druge psihoaktivne snovi ter utrujenost bistveno vplivajo na varno in zanesljivo udeležbo v cestnem prometu. Na pot pa se odpravite le trezni in spočiti! Na Agenciji za varnost prometa so poudarili, da se je število smrtnih žrtev na slovenskih cestah v letošnjem letu že povzpelo na več kot 60, medtem ko jih je bilo v enakem obdobju lani 50. Vesna Marinko s sektorja za razvoj in koordinacijo prometne varnosti: »Skoraj vsako leto so najbolj kritični in izpostavljeni meseci junij, julij in avgust, kjer nesrečam največkrat botrujeta hitrost in alkohol.«

V policiji navajajo, da stalno, intenzivno in učinkovito nadzirajo cestni promet, a se bodo od omenjene nesreče naprej še bolj trudili.

»Poleti bi bilo treba narediti preventivno akcijo na temo varnosti in dejavnikov, kot so hitrost, alkohol in uporaba mobilnih telefonov, morala bi biti bolj obsežna. Ta dejavnika sta tista, ki najbolj botrujeta nesrečam v poletnih mesecih, pa seveda tudi utrujenost in varnostna razdalja. To so tiste stvari, kjer bi bilo letos treba malce več pozornosti.«

Ob vseh ostalih nevarnostih je po oceni AMZS težava tudi zaspanost za volanom, kar je vzrok približno petine prometnih nesreč na cestah v Evropi. Zato so predvsem pri dolgih vožnjah pomembni postanki. Vozniki so v poletnih mesecih ogroženi tudi zaradi dehidracije. Skrb za zadostno pitje vode bi morala biti naloga vsakega odgovornega voznika, opozarjajo pri zvezi. Poleg tega naj bo čas odhoda na pot po možnosti v obdobju nižje gostote prometa in manjše vročine.

Slovenija, Politika
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.