Marta Jerebič
Pregled domačih dogodkov od 10. do 17. julija 2015
Slovenija | 18.07.2015, 07:00 Marta Jerebič
Minilo je leto dni od predčasnih parlamentarnih volitev. Koalicija je zadovoljna z delom, opozicija ne - SDS je celo ustanovila vlado v senci. Slovenijo v zadnjih dneh pretresajo prometne nesreče s smrtnim izidom, pozitivna novica pa prihaja s področja šolstva: skoraj 90 odstotkov kandidatov je uspešno opravilo maturo. Na cerkvenem področju lahko omenimo nove maše in maše duhovnikov jubilantov, na športnem področju pa uspeh nogometašev Maribora.
POLITIKA IN GOSPODARSTVO
SDS je medtem oblikoval svojo vlado v senci. Vodi jo predsednik SDS Janez Janša, med predsedniki posameznih odborov pa so nekateri nekdanji ministri Janševe vlade, denimo Vinko Gorenak, Andrej Vizjak in Milan Zver. Med njimi pa je tudi Aleš Hojs, ki je postal minister za obrambo v senci oziroma predsednik odbora za obrambo, sicer član Nsi, kjer menijo, da bi bila normalna pot, da bi Hojs, preden se je odločil za včlanitev v strokovni svet SDS, najprej izstopil iz NSi. Mandat tako imenovane vlade v senci bo trajal do naslednjih državnozborskih volitev.
V četrtek so se sicer že začele parlamentarne počitnice, a delo poslancev se s tem ni končalo, saj je že v petek sledila še izredna seja državnega zbora. Ta je že prejšnji petek sprejel dolgo pričakovani izvedbeni zakon o fiskalnem pravilu, in to šele po dveh letih, odkar je bilo pravilo zapisano v ustavo. Država se bo morala ravnati po tem, da v normalnih gospodarskih časih za tekočo porabo ne ustvarja dodatnega javnega dolga. Finančni minister Dušan Mramor: »To je zelo velik korak k zdravim javnim financam, ki ne bodo obremenjevale prihodnjih generacij z neustreznim obnašanjem sedanjih generacij. To pomeni, da bodo javne finance omogočile perspektivo za mlade in na drugi strani socialno varnost na dolgi rok za nas vse.«
Državni zbor je nato v ponedeljek z 52 glasovi za in 33 proti potrdil strategijo upravljanja državnih naložb. Ta navaja seznam premoženja v lasti državnih lastnikov in določa cilje, kako s tem premoženjem upravljati za izboljšanje donosnosti. Poslanec SDS Marko Pogačnik je opozoril, da bi morala pri oblikovanju strategije sodelovati tudi opozicija, a k temu ni bila povabljena:
Opozicija je opozarjala, da klasifikacija naložb izkazuje politično kupčkanje. V ZL so sicer menili, da je to strategija za privatizacijo, SDS in NSi pa sta opozorili opozarjata, da jo zaustavlja.
Koalicijski partnerji so se medtem v četrtek seznanili s smernicami za sestavo proračuna za prihodnje leto, prvi razrez je imela na mizi tudi vladna ekipa. Finančni minister Dušan Mramor je partnerje opozoril, da so potrebna usklajevanja in zmanjšanje porabe. Vodja poslancev SMC Simona Kustec Lipicer je povedala, »da se po prvih informacijah na račun socialnih transferjev več sredstev obeta ministrstvu za delo, manj pa ministrstvu za finance.« Hud spopad v koaliciji ob zapiranju proračuna je že napovedal prvak DeSUS Karl Erjavec.
V Sloveniji se je v ponedeljek mudil generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg. Premier Miro Cerar mu je obljubil, da bo naša država povečala svoj obrambni proračun.
Na kratko še o grški krizi: Cerar je na vrhu evroskupine zahteval, da v primeru, da bo Evropa Grčiji namenila že tretji program finančne pomoči, želi Slovenija zmanjšati svojo izpostavljenost do te države.
CERKEV
Minulo nedeljo sta novo mašo darovala kapucin br. Mitja Marija Ponikvar, in sicer v Cerknici. Na Pirhovi pri Slovenskih Konjicah pa Andrej Lažeta. Na Brezjah je zlato mašo daroval p. dr. Leopold Grčar, salezijanec Franc Levstek pa je v Ribnici daroval diamantno mašo.
V četrtek smo obhajali god Karmelske Matere Božje. Še posebej slovesno je bilo v karmeličanskem samostanu v Sori, kjer je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof Stanislav Zore. Laikom je podelil škapulirje Brezmadežne Device Marije. Škapulir je znamenje posebne predanosti Mariji, Kraljici Karmela. Mnogi papeži in teologi so potrdili, da bo tisti, ki nosi škapulir, prejel milost kesanja in stanovitnosti v zadnji uri.
DRUŽBA IN KULTURAZadnje dni in tedne se je po Sloveniji zvrstilo več prometnih nesreč s smrtnim izidom. Med drugim so v petek na primorski avtocesti med Lomom in Uncem proti Kopru življenje izgubili štirje romunski državljani. V soboto pri Trebnjem pa kolesar in kolesarka. Na agenciji za varnost prometa bodo zato pripravili načrt ukrepov, s katerimi bi zagotovili, da letošnja statistika umrlih na slovenskih cestah vendarle ne bi bila še bolj črna od lanske. Vodja sektorja za razvoj in koordinacijo varnosti cestnega prometa Vesna Marinko: »Še to poletje je pripraviti preventivne ukrepe, ki bodo nagovorili predvsem vprašanja vožnje pod vplivom alkohola, prehitre vožnje in uporabe mobilnih telefonov med vožnjo, prav tako bi bilo treba pozornost posvetiti preutrujenim voznikom in varnostni razdalji.«
Marinkova je opozorila, da je bilo preventivnih oglaševalskih akcij včasih več, njihov obseg pa se je skrčil z znižanjem sredstev za ta namen. Po njenih besedah bi bilo treba poostriti še nadzor nad vozniki tovornjakov, in sicer s kontrolo časa vožnje in počitkov, pa tudi nadzor nad drugimi prometnimi prekrškarji.
Poglejmo na področje šolstva: Splošno maturo je v spomladanskem roku uspešno opravilo 89,7 odstotka kandidatov, kar je najvišji delež od začetka izvajanja mature. Na poklicni maturi je bilo uspešnih 89,9 odstotka kandidatov. Zlatih maturantov na splošni maturi je letos 320, 16 pa jih je doseglo vse točke. Rezultati po besedah ministrice za izobraževanje Maje Makovec Brenčič »eden od pokazateljev, da so se maturanti dobro in uspešno pripravili.« Zelo uspešni so bili tudi na vseh štirih katoliških gimnazijah. Na želimeljski so na primer maturo naredili vsi, četrtošolci, na škofijski klasični gimnaziji v Šentvidu nad Ljubljano pa se lahko pohvalijo s 17-imi zlatimi maturanti.
Na kulturnem področju pa je v drugi javni obravnavi nov osnutek novele zakona o medijih. Tudi temu osnutku Združenje novinarjev in publicistov ostro nasprotuje. Po njihovem mnenju se ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar "norčuje iz svobode medijev", kritično ost pa so uperili predvsem v glasbene kvote. Nov predlog "s kirurško natančnostjo predpisuje ne le, koliko naj bo na radiu slovenske glasbe, ampak celo, koliko mora biti ta glasba stara in koliko morajo biti stari njeni izvajalci. Takega posega v politiko glasbenih urednikov še nismo doživeli", so zapisali v združenju.
ŠPORTNogometaši Maribora so na prvi tekmi 2. predkroga lige prvakov v torek v Ljudskem vrtu premagali kazahstansko Astano z 1:0. Edini gol na tekmi je v peti minuti dosegel Marko Šuler.
Povratna tekma bo v sredo, 22. julija, v Kazahstanu.
Slovenska športna plezalka Mina Markovič je nova evropska prvakinja v težavnostnem plezanju. Za dvojno slovensko zmagoslavje je z drugim mestom na tekmi v Chamonixu minulo nedeljo poskrbela 16-letna Janja Garnbret
Slovenska atletika pa je ta teden dobila tri nove medalje. Na evropskem prvenstvu v Estoniji so jih osvojili mlajši člani – Luka Janežič bron v teku na 400 metrov, Robert Renner zlato v skoku s palico in Žan Rudolf bron v teku na 800 metrov.
Petra Vernik in Rajmond Debevec sta nova strelska državna prvaka v disciplini malokalibrska puška leže. V ekipni konkurenci so slavile tekmovalke ormoškega Kovinarja ter tekmovalci strelskega društva Štefan Kovač iz Turnišča.
To je bil pregled najpomembnejših dogodkov v minulem tednu. Za konec pa še novica, da bo letošnji že tretji vročinski val po napovedih vztrajal skoraj dva tedna. Prva polovica julija je razen na Primorskem in severovzhodu po podatkih agencije za okolje sicer rekordno vroča in od dve stopinje in pol do pet stopinj Celzija toplejša od povprečja obdobja med letoma 1981-2010.