Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović
Papež Frančišek (foto: Radio Vatikan)
Papež Frančišek

Papež upa, da bo pariška podnebna konferenca prinesla temeljni dogovor

Cerkev po svetu | 22.07.2015, 10:39 Marta Jerebič

Papež Frančišek polaga velike upe v decembrsko podnebno konferenco Združenih narodov v Parizu, od katere pričakuje, da bo sprejela pogumne ukrepe. O tem je spregovoril na včerajšnjem srečanju županov in guvernerjev večjih mest, ki so razpravljali o podnebnih spremembah in sodobnem suženjstvu. Poudaril je, da skrb za okolje ne pomeni samo imeti drže zelenih, ampak je več kot to, pomeni imeti držo človeške ekologije.

Papež je županom spregovoril spontano v španskem jeziku. Pojasnil jim je, da je njegova okrožnica dokument, ki zajema družbeni nauk Cerkve. »Ko so me o tem spraševali, sem pojasnil, da ne gre za zeleno okrožnico. To je družbena okrožnica, saj obravnava družbeno okolje, družbeno življenje človeštva. Tega ne moremo ločiti od skrbi do okolja. Še več, skrb za okolje je družbena drža.«

Ko slabo ravnamo z okoljem, posledice občutijo ljudje, je bil jasen papež in poudaril, da so podnebne spremembe, revščina in trgovanje z ljudmi povezani. Zato je za župane pomembno, da sodelujejo v boju proti temu.

»Ena od stvari, ki jo lahko opazite, je, da se mesta večajo, ko ne skrbimo za okolje in Stvarstvo. To je globalni pojav. Velika mesta postajajo še večja, a hkrati so obkrožena z revščino. Zaradi zanemarjanja okolja je vse več trpljenja.«

Krčenje gozdov je po papeževih besedah primer pretirane tehnizacije. Slednja odvzema dostojanstvo dela in ljudi potiska v revščino, kar mnoge potem privede v vrtinec trgovanja z ljudmi, kamor na primer štejemo tudi prisilno delo. Papež zato upa, da bo mednarodna skupnost obravnavala to vprašanje: »Menim, da morajo biti vključeni tudi Združeni narodi. Gojim velike upe v zvezi s pariškim vrhom, da bi tam dosegli temeljni sporazum.«

Papež je z več kot 60-imi župani večjih mest po svetu podpisal skupno izjavo, v kateri so se zavezali, da bodo naredili večje korake v boju proti sodobnim oblikam suženjstva in da bodo njihova mesta bolj trajnostno naravnana.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...