Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Trstenjak: Če nam je všeč ali ne, smo kristjani dolžni zapustiti svoje okope

Slovenija | 25.06.2015, 12:55

Dan državnosti praznuje tudi 525 počitnikarjev Radia Ognjišče, ki so sinoči prispeli v Neum v Bosni in Hercegovini. V središču državnega praznika sta maša in proslava. Slednja bo zvečer, pri dopoldanski maši za domovino, ki so jo začeli s slovensko himno, je glavni in odgovorni urednik našega radia msgr. Franci Trstenjak spomnil na sedemdesetletnico konca druge svetovne vojne.

Msgr. Trstenjak je poudaril, da moramo v luči evangeljskih besed spoznati in priznati, da se je veselje svobode takoj spremenilo v dvojno žalost: prvič zaradi bratomorije, drugič pa zaradi odločitve oblastnikov, da bodo državo gradili brez Boga. „In ko smo se osamosvojili, ta odločitev „proti Bogu oz. brez Boga“ ni bila preklicana, ampak se je samo še potrdila in se nadaljuje. Nadaljuje zato, ker po eni strani del državljanov spretno in odločno izrinja Boga iz družbe in javnega življenja, po drugi strani pa je v nas, ki smo kristjani, premalo prizadevanja, da bi ob vsej svoji krhkosti in nebogljenosti bili vendarle bolj Kristusovi in bi živeli po njegovem evangeliju. Pokojni jezuit p. France Cerar je še v času partijskega režima zapisal: „Vznemirja nas, da nas imajo nekateri za drugorazredne državljane, toda bolj bi nas moralo vznemirjati, da nas nimajo za prvorazredne kristjane“. In tej ugotovitvi je p. Cerar še dodal preprosto rešitev: Če se ne bomo trudili iz dneva v dan postajati resnično bolj sveti, je vse naše krščanstvo pesek v oči in hiša na pesku.“

Msgr. Trstenjak je še dejal, da vse, kar bomo iskreno posvetili drugemu in za druge, ne bo nikoli izgubljeno, ampak bo klicalo blagoslov na vse. Če pa za druge ne bomo naredili ničesar, ampak bomo iskali le svojo korist, bo vse izgubljeno. Vse je povabil tudi h gradnji sprave: „Če nam je všeč ali ne, smo kristjani dolžni zapustiti svoje okope, se odpeljati na drugo stran in ponuditi roko odpuščanja. Gotovo bomo ob tem doživljali viharje in valove, in to ne samo nasprotne, tudi z naših bregov bo zavijalo in se vrtinčilo, da se Bog usmili. A nam to ne sme vzeti poguma, ker nam vendar vera in zaupanja govorita, da se more samo v Jezusu in z Jezusom zgoditi ozdravitev ran ter pomiritev mržnje in sovraštva. Jezus ni rekel apostolom: počakajte tukaj, ampak: prepeljimo se na drugo stran. Zato: ne čakajmo, da drug pride k nam, ampak mi pojdimo k drugemu!“

Upokojeni ljubljanski nadškof msgr. Alojz Uran, ki potuje s počitnikarji pa je v uvodu v dopoldansko praznično mašo spomnil, da so se mnogi borili za samostojnost, naša generacija pa jo je doživela. Vse je povabil h gradnji za skupno dobro ter dodal, da dom ni nekaj samoumevnega ampak je potrebno vanj vložiti „svoja prizadevanja in odgovornost“.

Slovenija, Radijski utrip, Cerkev na Slovenskem, Radijske počitnice
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...