Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar

Počitniške prostovoljske aktivnosti za srednješolce

| 25.06.2015, 18:00 Nataša Ličen

Pri Slovenski filantropiji, Združenju za promocijo prostovoljstva, se med počitnicami vedno srečujejo z vprašanji dijakov in staršev o možnostih za prostovoljstvo v času, ko je kar na enkrat na voljo veliko več prostega časa. Tako so letos povabili članice Slovenske mreže prostovoljskih organizacij, da jim sporočijo, ali bi med počitnicami lahko med prostovoljce vključili tudi dijake. Nastala sta kataloga poletnih prostovoljskih aktivnosti, ki vabita k počitniškemu raziskovanju prostovoljstva. O tem smo se pogovarjali z Nevenko Aljo Gladek, ki je pri Slovenski filantropiji zadolžena za področja prostovoljstva v šolah in bolnišnicah.

Prostovoljstvo je, poleg formalne izobrazbe, šola življenja

Nevenka Alja Gladek: »Pripravili smo dva obsežnejša kataloga, prvi zajema celotno Slovenijo in ponuja 45 aktivnosti, ki se bodo odvijale v 23 krajih po vsej državi in tujini pod okriljem 36 organizacij, drugi predstavlja povabila k aktivnostim trinajstih organizacij v Ljubljani. Kataloga ponujata pisano paleto priložnosti za polne počitnice. Prostovoljstvo ni samo pomoč nekomu, ki nas potrebuje, ampak tudi priložnost za nabiranje izkušenj, raziskovanje poklicev, spoznavanje novih ljudi, nepozabna prijateljstva, skratka, odlična šola za življenje. Katalog je dostopen na naslovu www.prostovoljstvo.org."

Če delamo samo na nadarjenosti otrok, se le-ta lahko razvije v zelo egocentrično osebnost, pomembno je, da talente uporabimo za dobro vseh

Nevenka Alja Gladek: »Prostovoljstvo je priložnost za vsakogar, ne glede na starost, izobrazbo ali druge okoliščine. Za mlade še posebej, pa je to priložnost, da se začno počutiti kot del skupnosti. Da izkusijo, kako lahko v sodelovanju z drugimi naredijo veliko dobrega. Ko delajo skupaj, lahko naredijo bistveno več, tako za druge ljudi kot recimo za naravo, kot če delajo sami s seboj. Živimo v dobi individualizma, tekmovanj, borbenosti za osebno uspeh, ampak zanimivo je, kako tudi tistim, ki so posebej talentirani, nadarjeni in žanjejo uspehe na tekmovanjih, športnih kot vseh ostalih, prostovoljstvo prinaša nekaj, kar jim ti individualni uspehi ne.«

Prostovoljstvo mlademu vrača vero vase

»Skozi študij dobijo mladi veliko teoretičnih znanj, ampak mnogo premalo izkušenj, da bi preko komuniciranj z ljudmi lahko spoznali tudi sebe, se torej spoznali v vlogi, ko lahko nekomu pomagajo. Z izkušnjami prostovoljskega dela in pomoči pa dobijo svoj notranji kompas in vidijo, kje so šibki in kje močni, kje se morajo še dodatno izobraževati in delati na sebi. Prostovoljstvo je dragoceno tudi zato, ker preko njega mladi spoznajo, kako vredni so, dragoceni kot ljudje za posameznike in družbo v celoti. Zunanji učinek nekaterih prostovoljskih pristopov je bil, da prej odklonilni in težavni otroci niso bili več agresivni, da so se začeli zanimati za učenje in podobno. Otrok, mlad človek, dobi preko prostovoljskega dela občutek lastne vrednosti, povrne se mu vera vase.«

Prostovoljstvo je šola življenja
Prostovoljstvo je šola življenja © ARO

Priporočamo poslušanje prve počitniške Dijaške oddaje v celoti, saj bo marsikomu na novo odprla pogled v razsežnosti in dragocenost prostovoljstva, dela za druge in z drugimi.

Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...