Boris Koprivnikar
Vlada bo sindikatom predlagala podaljšanje varčevalnih ukrepov v naslednje leto
Politika | 18.06.2015, 14:29 Petra Stopar
Izhodišča za izboljšave plačnega sistema v javnem sektorju za naslednja štiri leta, ki jih je včeraj sprejela vlada, stremijo k načelu stimulativnosti plač in enakega plačila za delo na primerljivih delovnih mestih. V zdaj rigiden sistem želijo uvesti nagrajevanje v odvisnosti od rezultatov dela, delovno uspešnost bi uvedli tudi za funkcionarje. Sodeč po omenjenih izhodiščih želi vlada v naslednje leto podaljšati za 145 milijonov evrov varčevalnih ukrepov.
Vlada ima namen z izhodišči preprečili za 310 milijonov evrov večje stroške za plače v naslednjem letu. S sindikati se bo za pogajalsko mizo usedla v torek.
Ministrstvo za javno upravo predlaga, da bi 46 milijonov evrov prihranili s podaljšanjem znižanja vrednosti plačnih razredov, 71 bi jih zagotovili s podaljšanjem zamrznitve izplačevanja redne delovne uspešnosti, še 28 pa z znižanim plačilom delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela. Sprostila pa bi se ukrepa, ki se nanašata na regres za letni dopust in premije kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja za javne uslužbence. Do končnih 310 milijonov evrov, ki jih želijo doseči, tako zmanjka še 165 milijonov. Te bi dobili z enostavno omejitvijo mase sredstev za stroške dela.
Kot poudarja minister Boris Koprivnikar, se bo vladna stran držala tega, da bo povsod kriterij masa plač in ne toliko višina in število delavcev, da bi šefi lahko bolje nagrajevali podrejenem, „da bomo spodbudili predstojnike, da ne bodo tolerirali slabih delavcev, ampak da bodo zelo zainteresirani, da bodo maso plač namenili za boljše nagrajevanje dobrih delavcev,“ je povedal. „Na tak način se bomo tudi nekako postopno izvili iz te uravnilovke, ko tiščimo plače zelo nizko, omejujemo zaposlovanje, hkrati pa ne damo možnosti, da bi tisti, ki res dobro delajo, bili primerno nagrajeni in tako tudi dobili možnost, da bolje uveljavijo rezultate svojega dela,“ pravi Koprivnikar.
Zatrdil je tudi, da se bodo plače v naslednjem letu v vsakem primeru povečale zaradi sprostitve napredovanj, ki bodo konec leta izplačana. „Vedeti moramo, da so samo napredovanja, ki so po vseh teh letih zadrževanja tudi zelo obsežna, vredna skoraj 180 milijonov evrov, kar je izjemno velik strošek za maso plač.“ A kot pravi, prihodnje leto ne bo stroška za odpravo plačnih nesorazmerij, zato napredovanja sploh niso več vprašanje.
Koprivnikar je dejal še, da se bo zavzemal za to, da se bi se plače javnih uslužbencev čim bolj sprostile, vendar spet v odvisnosti od rezultatov dela. „Če se bomo s socialnimi partnerji uspeli dogovoriti tudi o načinu, da se kontrolira masa plač, in če bo znotraj organa možno urediti organizacijo dela tako, da bo možno iz te mase plač, ki je na voljo, bolje nagraditi delavce, potem bo lahko to sproščanje večje.“
Prvi odziv sindikatov je, da jim podaljšanje varčevalnih ukrepov ne diši, menijo, da želi vlada s tem začasne ukrepe spremeniti v trajne. V pogajalski skupini dela sindikatov, ki jo vodi Drago Ščernjavič, so predlagali, da se za torek predvideno srečanje prestavi, saj menijo, da ne bo dovolj časa, da bi se medsindikalno uskladili.