Pred odhodom v tujino preverite potne listine
Slovenija | 21.06.2015, 08:00 Petra Stopar
Bliža se čas počitnic in dopustov, z njim pa tudi potovanja v tujino. Za to je treba imeti poleg urejenega zdravstvenega zavarovanja tudi veljavne osebne dokumente, zato notranje ministrstvo svetuje, da preverite veljavnost tako potnih listov kot osebnih izkaznic. Vlogo za izdajo lahko vložite na katerikoli upravni enoti vsaj deset dni pred potovanjem.
Z osebno izkaznico lahko Slovenci potujemo v vse države Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora (Islandija, Lihtenštajn in Norveška), pa tudi v Albanijo, Andoro, Bosno in Hercegovino, Črno goro, Makedonijo, Srbijo in Švico.
Drugje je potreben potni list. Določene države zahtevajo, da je ta veljaven vsaj še pol leta ali več. Če potujete v države z vizumskim režimom, se na turističnih agencijah, na spletnih straneh zunanjega ministrstva ali na diplomatsko-konzularnih predstavništvih pravočasno pozanimajte o posebnih pogojih vstopa v te države.
Čeprav je priporočeno izdati vlogo za izdajo novega dokumenta vsaj deset dni pred dnem potovanja, lahko prosite tudi za t.i. prednostno ali nujno izdelavo, pri čemer bo dokument izdelan in na pošto odpremljen v roku enega delovnega dne. Je pa treba pri tem plačati dvojno upravno takso.
Potni list in izkaznica za otroka do treh let starosti veljata tri leta, za otroka od tretjega do osemnajstega leta starosti pa pet let, na kar morajo biti starši posebej pozorni. K vlogi za izdajo novega dokumenta je treba pretečen dokument predložiti v uničenje. Fotografija mora biti v velikosti 3,5 x 4,5 cm oziroma mora imeti ustrezno potrdilo fotografa. Otrok, ki je starejši od osem let in se že zna podpisati, mora biti zaradi preverjanja istovetnosti in podpisa navzoč ob vložitvi vloge. Ob izdaji biometričnega potnega lista po dvanajstem letu starosti se otroku odvzame tudi prstni odtis.
Če dokument izgubite, to upravni enoti naznanite čim prej ali najkasneje osem dni po izgubi oz. po vrnitvi v Slovenijo, v nasprotnem primeru lahko plačate globo v višini od 125 do 400 evrov. Če ostanete brez dokumentov v tujini, se lahko obrnete na najbližje slovensko diplomatsko-konzularno predstavništvo in tudi tam naznanite pogrešitev. Za odhod domov vam tako lahko izdajo potni list za vrnitev, za kar je treba predložiti dve fotografiji.
Po zakonu mora mejna kontrola državljanu, ki nima veljavne potne listine, njegovo državljanstvo in istovetnost pa nista vprašljiva, dovoliti vrnitev v lastno državo, a le, kadar državljan ostane brez dokumenta v eni od sosednjih držav. Če sumite, da so vam dokument ukradli, je priporočljivo to prijaviti tudi policiji. In tudi, če ga najdete, morate o tem znova obvestiti upravno enoto, še svetujejo na notranjem ministrstvu.
Do konca letošnjega leta bo po podatkih ministrstva potekla veljavnost 30.053 potnim listom. Največ, dobrih 7000 jih bo poteklo julija, 5300 jih bodo morali državljani zamenjati junija, 5100 pa avgusta. Po uvedbi novega pravilnika bodo potni listi z 48 stranmi cenejši. Zanje bomo odšteli enak znesek kot za potni list z 32 stranmi, in sicer 28 evrov.