SDH: Odločitev o Telekomu zdaj na strani Cinvena
Politika | 11.06.2015, 14:37 Petra Stopar
Vrstijo se odzivi na odločitev nadzornega sveta Slovenskega državnega holdinga, ki je sprejel osnovno ponudbo britanskega sklada Cinven za nakup operaterja. A to še ne pomeni konca postopka. V Telekomu odločitev SDH pozdravljajo, lahko pa se zdaj zaplete pri Cinvenu.
Nadzorniki se niso strinjali z dopolnilom, ki ga je Cinven v končno ponudbo vložil predvčerajšnjim, zato so upravo zadolžili, da se s skladom o tem še uskladi. Rok za to je neuradno do jutri opolnoči. »Odločitev o pristopu k podpisu prodajne pogodbe je s tem na strani potencialnega kupca, uprava pa si bo prizadevala, da z družbo Cinven uskladi končno besedilo pogodbe, ki jo bo pred sklenitvijo poslala še v soglasje nadzornemu svetu,« je včeraj sporočil predsednik uprave SDH Matej Pirc.
A Cinven razume, da ponudba ni bila sprejeta, o omenjenem dopolnilu pa pravi, da je sestavni del ponudbe, brez katerega ne bi mogel nadaljevati nakupa skoraj treh četrtin Telekoma. Ponudbo je namreč popravil zaradi zamud pri regulatorni presoji nekaterih Telekomovih poslov. Slovenski varuh konkurence namreč še ni odobril združitve Telekoma in Debitela, makedonski varuh konkurence pa zamuja pri presoji združitve Telekomove hčerinske družbe One v Makedoniji in avstrijskega Vipa. V Cinvenu so prepričani, da je to dopolnilo koristno za vse strani, ker zmanjšuje tveganje za neuspešen zaključek transakcije, in ne spremeni ekonomskih pogojev ponudbe, če predvidevajo, da bosta posla pridobila potrebna soglasja.
Prvotna ponudba za Telekom po neuradnih podatkih znaša 130 evrov za delnico, od česar naj bi Cinven 110 evrov na delnico izplačal takoj, dodatnih 15 evrov na delnico naj bi bilo odvisnih od razpleta odškodninskih tožb, še pet evrov pa od poslovanja družbe.
Pogajanja med upravo SDH in kupcem se bodo tako zavlekla še za kakšen dan, če ne še teden. Kot je znano, je treba v kupoprodajno pogodbo vpisati tudi pogoje prodaje, kot jih je postavila vlada, in sicer, da sedež Telekoma ostane v Sloveniji in da se družba Soline proda državi, s čimer se Cinven strinja.
A če bo sklad vztrajal pri dodatnih pogojih zaradi omenjenih nedokončanih Telekomovih poslov, bi se znalo po poročanju časnika Finance zgoditi, da po dveh mesecih od oddaje zavezujoče ponudbe kot edini zainteresirani kupec odstopi od nakupa. Če Telekom ne bo prodan, bo ta državnemu upravljavcu, torej SDH, izdal še nekaj več kot dva milijona evrov vreden račun za stroške, ki jih je imel v postopku prodaje, ta račun pa bi morali plačati davkoplačevalci, še navajajo Finance. Poleg tega bi delnica spet izgubila vrednost, še nekaj časa se ne bi začel nov prodajni postopek.
V primeru prodaje pa bo v državo prišlo približno 650 milijonov evrov denarja, skupaj z obljubljenimi Cinvenovimi naložbami, politične lovke bodo po mnenju pobudnikov peticije za privatizacijo dokončno presekane, poslovanje bo učinkovitejše.
Odzivi politike so mešani
Kot logično in pričakovano je odločitev nadzornikov označil finančni minister Dušan Mramor. Premier Miro Cerar, ki je že včeraj nakazal, naj nadzorniki odločijo odgovorno in da ni dobro izgubiti še ene priložnosti, zadeve danes še ni podrobneje komentiral. Čaka na uradni Cinvenov odziv.
Predsednik Desus Karl Erjavec upa, da bodo nadzorniki po uskladitvi uprave in Cinvena odločili tako, da bo najbolje za državo. Meni, da je prav, da se politika v te odločitve ne vmešava. »Kaj, če se zgodi, da je bil postopek nezakonit, netransparenten, da je bila cena prenizka, bo premier prevzel odgovornost?«
Po mnenju predsednika SD Dejana Židana ni prav, da se je vlada umaknila pred odgovornostjo in je odločitev znova prenesla na nadzornike, ki prav tako niso imeli popolnih informacij in so odločali v zelo težkih okoliščinah.
Poslanec največje opozicijske stranke SDS Andrej Šircelj pa je izrazil kritiko do načina privatizacije. »Cincanje, sprenevedanje, igranje ping-ponga, kakorkoli želite to situacijo poimenovati, vpliva na tuje investitorje, na verodostojnost države, vlade in na ceno delnic.« Ob tem meni, da je nadzorni svet SDH svoje delo formalno opravil, da pa ima vsaka pogodbena stran v poslih pravico, da odstopi od poslov, še celo po podpisu pogodbe. »Bomo pa videli, kaj bo zdaj Cinven rekel, tudi glede na informacije, ki prihajajo iz Makedonije,« dodaja Šircelj.
Predsednica NSi Ljudmila Novak odločitev nadzornikov SDH ocenjuje kot pravilno. Ob tem upa, da bo Telekom prodan po »prvotno ponujeni ceni, kot je bila dogovorjena 20. maja, in da bodo tako nekateri izgubili svoje bankomate«. O kritikah na Cerarja, ki je nadzornike pred sejo pozval, naj Telekom prodajo, je odgovorila, da je premier v tej točki »vendarle pokazal, da ima hrbtenico, da je to treba izvesti do konca«. Ob tem dodaja, da pa sta dve drugi koalicijski stranki, ki sta glasovali za prodajo Telekoma in zdaj nasprotujeta tej prodaji, »povzročili Sloveniji veliko škodo in bi jima morali izstaviti račun«.