Telekom še ni prodan
Politika | 11.06.2015, 09:04 Petra Stopar
Postopek prodaje Telekoma Slovenije je vstopil v novo etapo. Nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga je potrdil osnovno ponudbo britanskega sklada Cinven, a s tem še ni mogoče z gotovostjo trditi, da je družba dokončno prodana. Nadzorniki namreč niso obravnavali v torek podanih Cinvenovih dopolnil k ponudbi, ker so ta nesprejemljiva za upravo. Zato so jo nadzorniki zadolžili, da s Cinvenom uskladi končno besedilo. Britanci razumejo, da ponudba ni bila sprejeta.
Nadzorni svet je s štirimi glasovi za in dvema proti podal soglasje le k osnovni zavezujoči ponudbi Cinvena z 20. maja ob pogoju upoštevanja sklepov vlade kot skupščine Slovenskega državnega holdinga (SDH) z minule nedelje.
Potem ko bosta uprava in britanski zasebni naložbeni sklad Cinven uskladila končno besedilo kupoprodajne pogodbe, jo bo uprava pred sklenitvijo posredovala v končno soglasje nadzornemu svetu, je po seji pojasnil predsednik nadzornega sveta SDH Samo Lozej. »Odločitev o pristopu k podpisu prodajne pogodbe je s tem na strani potencialnega kupca, uprava pa si bo prizadevala, da z družbo Cinven uskladi končno besedilo kupoprodajne pogodbe in jo pred sklenitvijo posredovala še v soglasje nadzornemu svetu,« je povedal predsednik uprave SDH Matej Pirc in dodal, da naj bi se nadzorni svet znova sestal v roku enega tedna.
Cinven v odzivu na odločitev SDH poudarja, da je dopolnilo k osnovni zavezujoči ponudbi z 20. maja njen sestavni del, brez katerega ne bi mogel nadaljevati s postopkom zaključka transakcije nakupa skoraj treh četrtin Telekoma. Cinven tako razume, da ponudba ni bila sprejeta. Cinven je prav v sredo uradno potrdil, da je v torek dopolnil svojo že podano končno ponudbo za večinski delež. Dopolnil jo je zaradi zamud v postopkih regulatorne presoje Telekomovega prevzema Debitela in transakcije s hčerinsko družbo v Makedoniji.
Odzivi politike
Po mnenju prvaka DeSUS Karla Erjavca je dobro, da so nadzorniki prekinili obravnavo prodaje. Po uskladitvi pogodbe bodo nadzorniki znova odločali. Erjavec upa, da bodo odločili tako, da bo najbolje za državo. Predsednik SD Dejan Židan ocenjuje, da je nadzorni svet sprejel salomonsko rešitev. »Ni bilo prav, da se je vlada umaknila pred odgovornostjo in je odločitev znova prenesla na nadzornike,« je dejal.
V opoziciji so medtem kritični do načina prodaje. V SDS sicer zagovarjajo privatizacijo, vendar ne na takšen način, je dejal poslanec SDS Andrej Šircelj, ki se je kot predsednik parlamentarne komisije za nadzor javnih financ tudi udeležil seje. Po njegovih besedah namreč politična slepomišenja znižujejo ceno podjetju. Tako imajo slovenska podjetja že nekaj mesecev nižjo tržno ceno, kot bi jo imela sicer, je prepričan. Stranka SDS je po Šircljevih besedah zagovarjala, da se naredi klasifikacija naložb in da se gre v to na organiziran, odgovoren način. Spomnil je, da je SDS glasovala proti seznamu 15 podjetij za prodajo, med katera je bil uvrščen tudi Telekom Slovenije.
Cinven naj bi za Telekom neuradno ponudil 130 evrov za delnico. Od tega naj bi 110 evrov na delnico izplačal takoj, dodatnih 15 evrov na delnico naj bi bilo odvisnih od razpleta odškodninskih tožb, še pet evrov pa od poslovanja družbe.