Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej JermanAndrej Jerman
Alen SalihovićAlen Salihović

Koalicija Za otroke gre pričakuje možnost referenduma

Slovenija | 10.06.2015, 13:50 Marjana Debevec

Ustavni sodniki obravnavajo pritožbo zoper sklep državnega zbora, ki je zavrnil razpis zakonodajnega referenduma o noveli zakona o zakonski zvezi. Pritožbo so vložili v koaliciji Za otroke gre, ki trdi, da v zakonu samem ni bila ugotovljena nobena protiustavnost in ga zato ni treba spreminjati. Glede na dosedanje izkušnje, po besedah sovoditelja koalicije Aleša Primca ni nujno, da bodo ustavni sodniki že danes odločili o referendumu, še manj pa je možno, da bi bila odločitev sporočena danes. Ustavni sodniki imajo namreč po sprejeti odločitvi možnost pripraviti ločena mnenja, ki so javnosti predstavljena skupaj z odločitvijo.

Sovoditelj koalicije Aleš Primc je za naš radio povedal, da odločitev ustavnega sodišča pričakujejo optimistični, saj je ekipa desetih pravnikov pripravila 65 strani odlične pravne argumentacije, ki bo podlaga njihovemu delovanju tudi v prihodnje. Včeraj pa je koalicija ustavnim sodnikom predala še 21 strani njihovega stališča na mnenje državnega zbora o njihovi ustavni pritožbi, kar bo verjetno obravnavo časovno podaljšalo. In kakšno odločitev ustavnega sodišča v koaliciji Za otroke gre pričakujejo?

Pričakujemo, da bo ustavno sodišče dovolilo referendum, saj ni nobenega ustavnega ali pravnega razloga za to, da bi ga prepovedali. Zakonska zveze žene in moža, ki jo spremenjeni zakon ukinja, namreč nikoli v slovenski zgodovini ni bila spoznana kot protiustavna. Prav tako nikjer, ne v ustavi, ne v kateremkoli mednarodnem dokumentu ni zapisano, da je posvojitev otroka pravica dveh oseb istega spola. Nenazadnje je ustavno sodišče pred tremi leti in pol dovolilo referendum o podobni temi“, je poudaril Primc.

Da referendum o teh vprašanjih ni kršitev človekovih pravic, dokazuje tudi referendum, ki je nedavno potekal na Irskem. „Očitno homoseksualni aktivisti zahtevajo prepoved referenduma le tam, kjer se bojijo, da bodo na referendumu izgubili. To pa seveda nima nobene zveze s človekovimi pravicami. Na Irskem, kjer so bili zelo samozavestni, namreč o referendumu, kot o kršitvi človekovih pravic, niso govorili. Niti ga niso skušali prepovedati“, je povedal Aleš Primc, ki tudi poudarja, da jih ne glede na to, kakšna bo odločitev ustavnega sodišča, čaka še veliko dela za spoštovanje pravic otrok, staršev in starih staršev.

„Namesto tega, da se ves čas branimo pred napadi na otrokove pravice, materinstvo in očetovstvo, Slovenija potrebuje nov zagon pomoči družinam. Posebno tisočim, ki so v težkem socialnem položaju, staršem, ki so brez dela; najti moramo načine za razbremenitev mater, ki pregorevajo ob vsakodnevnih službenih in družinskih obveznostih. Slovenske družine namesto nenehnega napadanja in omalovaževanja potrebujejo nov zagon ljubezni, spoštovanja in zaupanja. In vabim vas, da k temu vsi skupaj prispevamo“, je za naš radio še dejal Aleš Primc.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...