Na vidiku nova delovna mesta
Politika | 04.06.2015, 12:41 Petra Stopar
Med brezposelnimi se zmanjšuje delež iskalcev prve zaposlitve in število brezposelnih do 29. leta, navaja Zavod RS za zaposlovanje. Na splošno se stopnja brezposelnosti še četrti mesec zapored znižuje, saj je bilo maja na zavodu prijavljenih 112.385 brezposelnih oseb, kar je 2,2 odstotka manj kot aprila.
Sodeč po rezultatih najnovejše ankete, ki jo je med podjetji opravil zavod, se optimizem med delodajalci krepi. V drugi polovici leta bodo potrebovali 16.400 delavcev, zaradi nadomeščanja ali zaradi širitve dejavnosti. Odprlo naj bi se 3800 novih delovnih mest. Vprašana podjetja so v času anketiranja zaposlovala 595.700 delavcev, v prihodnjega pol leta pa predvidevajo, da bo njihovo število naraslo na 599.500.
Skupno število zaposlenih se bo povečalo v predelovalnih dejavnostih, gradbeništvu, prometu, skladiščenju, gostinstvu, trgovini ter v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih, v kateri naj bi bila rast največja. Delavce bodo iskali predvsem zaradi nadomeščanj po upokojitvah, porodniški, odhodih, nekaj zaradi širitve. Potrebe bodo po varilcih, voznikih tovornjakov in vlačilcev, delavcih v predelovalnih dejavnostih, orodjarjih, prodajalcih, čistilcih, strežnikih in gospodinjskih pomočnikih, zidarjih, natakarjih, vzgojiteljih in njihovih pomočnikih ter mesarjih.
Med temi poklici jih je „znova veliko takšnih, ki so na trgu že dlje časa deficitarni“, je rezultate komentirala Tjaša Redek iz ekonomske fakultete, ki je sodelovala pri pripravi in prenovi vprašalnika ter pri obdelavi podatkov. Kot je dodala, se bo po regijah delavce pričakovano iskalo predvsem v Ljubljani, v Mariboru, Celju, Kopru in Kranju. A medtem ko je najmanj povpraševanja po družboslovcih, imajo usposobljeni v deficitarnih poklicih premalo praktičnega znanja, ne poznajo novih tehnologij, pravil in slovenskega jezika, je opozorila. Petina delodajalcev je za delo najelo zunanje izvajalce, petina pa je za ta dela izučila svoje delavce.
„Velikokrat sodelujemo z območno enoto zavoda za zaposlovanje v Ljubljani. Včasih se mi zdi zelo zanimivo, ko dobimo podatke o deficitarnih in suficitarnih poklicih in na obeh seznamih se pojavljajo kar enako, recimo deficitarno medicinske sestre in suficitarno medicinske sestre, ali pa deficitarno trgovci in tako naprej …Skratka, odvisno je od zajema podatkov in od tega, iz katerih občin prihajajo povpraševanja,“ pa je o povpraševanju po ustreznih kadrih v gospodarstvu za naš radio povedala direktorica Upravnega odbora Osrednjeslovenske gospodarske zbornice Marta Turk.
Meni, da bi morali mladi med poklici prihodnosti videti tudi delo na področju informacijske tehnologije, ki se razširja na vsa področja našega življenja. „Danes si lahko antropologinja ali sociologinja – pa morda danes govorimo, da takšnih ljudi ne potrebujemo, ker jih je že preveč – ampak, če bi se dodatno izobrazili za področje informacijske tehnologije, kako komunicirati, kako se vključevati v marketinške procese, je tu neverjetno veliko priložnosti,“ je dejala Turkova. Ugotavlja, da bo vedno večjega pomena mešanica družboslovnega znanja, ekonomije in informacijske tehnologije ali multimedije, ki bo prinesla številna nova delovna mesta, predvsem v mikro in malih podjetjih.
Celotnemu pogovoru z Marto Turk o aktualnih razmerah v gospodarstvu lahko prisluhnete v oddaji Pogovor o na Radiu Ognjišče, 10. junija ob 17. uri.