Turški predsednik Evropo poziva, naj sprejme več beguncev
| 14.05.2015, 14:29 Rok Mihevc
V Evropi se vrstijo odzivi na včerajšnjo razgrnitev Bruslja nove migracijske strategije, ki vključuje sporen predlog uvedbe kvot za razporeditev prebežnikov. Najbolj kritična je Velika Britanija, ki je predlog že zavrnila, na drugi strani pa Turčija poziva še k večjemu številu sprejetja beguncev. Iz Malezije pa prihajajo novice, da naj bi država zavrnila plovili s 600 priseljenci.
Prihodu beguncev v Evropo, ki poskušajo čez Sredozemlje ubežati nasilju in revščini, ni videti konca. Malezija naj bi celo zavrnila plovili z begunci, ki so ju oblasti prestregle minulo noč blizu otokov na severu države in jim prepovedale, da pristanejo v njihovih vodah. Oblasti so navedbe o tem sicer odločno zavrnile, a dovolj zgovoren je podatek, da sta Malezija in Indonezija že ta teden napovedali, da plovilom z obupanimi priseljenci ne bosta dovolili pristati v svojih vodah. Združeni narodi in organizacije so na politiko obeh držav zgrožene in ju pozivajo, naj raje oblikujeta usklajeno strategijo o migrantih.
Begunci pa očitno razdvajajo tudi Evropo. Bruselj namreč predlaga, da bi vsaka država unije sprejela določeno število migrantov, a to marsikateri državi ni po godu. Madžarski premier Orban je kvote označil za norost, veliko prahu dvigajo tudi v Veliki Britaniji. Notranja ministrica Theres May je celo predlagala avstralski model, torej vračanje prebežnikov, in zavrnila kvote, ki bi po njenih besedah dodatno spodbudile potovanja čez Sredozemlje v Evropo. Druge države, na primer Nemčija, Francija in Avstrija, so načrte Bruslja v minulih dneh podprle. Nemški notranji minister Maiziere: „Nemčija bo še naprej odgovorno skrbela za ljudi, ki potrebujejo zaščito. Ampak odgovornost je potrebno pošteno razdeliti po Evropi. Ko pričakujemo sodelovanje vseh, ne zahtevamo preveč.“
K še večji solidarnosti je pozval tudi turški predsednik Erdogan. Evropo spodbuja, naj sprejme še več beguncev, spomnil pa je, da je njegova država sprejela že več kot dva milijona ljudi. Slovenski premier Miro Cerar pa je spomnil na dogovor voditeljev članic Evropske unije, da bo sprejemanje beguncev prostovoljno. „Slovenija želi biti solidarna in želi pomagati beguncev in drugim članicam Evropske unije, zato sem že na samem Evropskem svetu poudaril, da smo neko določeno število beguncev pripravljeni sprejeti in pomagati tudi na druge načine.“
Tudi papež Frančišek se vedno znova zavzema za begunce. Novembra je na obisku Evropskega parlamenta dejal, da Sredozemlje ne more postati veliko pokopališče. Zato je tudi poslanstvo Cerkve, da pomaga najbolj revnim in zapuščenim. K solidarnosti do migrantov je treba dodati pogum in ustvarjalnost za razvoj pravičnejše in bolj enakovredne ekonomsko-gospodarske svetovne ureditve, ki se bo zavzemala za mir, neodtujljiv pogoj vsakega pristnega napredka, je še dejal papež.