Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Valič Zver: Ne domišljajmo si, da je Evropa enkrat za vselej varna

Slovenija | 14.05.2015, 13:56

Direktorica Študijskega centra za narodno spravo dr. Andreja Valič Zver je v luči spominjanja na dogodke izpred 70. let, ko se je končala druga svetovna vojna opozorila, da te v nekaterih glavah pri nas traja še danes. Skrbi jo tudi vse večji vpliv Rusije na evropsko dogajanje in porast islamizma. "Ne domišljajmo si, da je Evropa enkrat za vselej varna," je opozorila dr. Valič Zver.

Sogovornica je dejstvo, da besede komunizem najvišji predstavniki države ne uporabljajo v svojem besednjaku pripisala temu, da se je večina t.i. komunistične nomenklature ohranila na svojih položajih. "Morda je samo zamenjala plašč. Kot nekdaj se je obračala po vetru in se še obrača. Ta veter pa vemo kam piha. Zdaj na žalost piha bolj proti vzhodu. Tam se krepi Putinova velika država, velik imperij in od tam prihajajo kar dobri signali, ne samo v Slovenijo ampak tudi v druge države in žal tudi v Bruslju piha ta veter."

Dr. Valič Zver je v nadaljevanju poudarila, da se ji zdi nesprejemljivo, da smo v zadnjih dneh bili priča poveličevanju nekdanjega totalitarnega režima, tudi s pomočjo jugoslovanskih zastav. "Gre za nesprejemljivo početje in tako kot nekatere druge nekdanje komunistične države bi morala tudi Slovenija te simbole totalitarizma v celoti prepovedati."

Na vprašanje, kdaj se je dejansko v Sloveniji končala druga svetovna vojna, je dr. Valič Zverova dejala, da v nekaterih glavah ta na žalost traja še danes. "Uradno vemo, da se je končala tam nekje sredi maja 1945, ampak nasilje ter sistemsko in sistematično kršenje človekovih pravic in temeljnih svoboščin pa se je nadaljevalo še dolgo v leta in desetletja."

Revolucionarno nasilje je razdelila v tri skupine. "Prvi val je bil od poletja 1941 do jeseni 1942, drugi val ob in po kapitulaciji Italije septembra, oktobra 1943, tretji val po letu 1945 in potem kršenja človekovih pravic in svoboščin v obliki montiranih sodnih procesov, koncentracijskih in delovnih taborišč, množičnih odvzemov premoženja, prisilnih preselitev ... Tudi Cerkev je bila na udaru, procesi proti duhovnikom, prepoved božiča, verouka ... To nekako izzveni v morda bolj mehko obliko totalitarnega režima - nekje v 80. letih prejšnja stoletja - ampak vendarle je bil to še vedno totalitarni režim, z vsemi atributi totalitarizma: ena partija, močna policija, vojska, monopol nad izobraževanje, nadzor nad privatnim življenjem."

Opozorila je še, da se nam neurejena totalitarna preteklost lahko hitro ponovi. "Kje pa piše, da je demokracija dana enkrat za vselej? Demokratizacija in njeno utrjevanje ali pa njeno uničevanje, je zelo živ proces. Omenila sem že "putinizacijo", lahko bi omenila še krepitev islamskega radikalizma ali pa dogajanje v Grčiji. Znani švedski politik Carl Bildt je prejšnji teden v ZDA dejal, da Evropo ogroža "Obroč ognja". Ne domišljajmo si, da je Evropa enkrat za vselej varna. V prejšnjem stoletju je Evropa sprožila dve svetovni kataklizmi, kje piše, da se nekje v ozadju ne pripravlja tretja."

Slovenija, Radijski utrip, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...