Rižarna
Spomin na Jožeta Golca in njegove bližnje
Slovenija | 11.04.2015, 17:44 Tone Gorjup
V tržaški Rižarni so se dopoldne spomnili časnikarja in obveščevalca Jožeta Golca in njegovega kurirja Rafaela Požarja, ki so ju 4. aprila pred 70 leti tam umorili in sežgali nacisti. Slovesnost je bila namenjena tudi vsem tistim, ki so izgubili življenje, ker so bili Golčevi sodelavci, prijatelji ali samo slučajni znanci. Gre za pobudo nekaterih njihovih svojcev in časnikarja Iva Jevnikarja, ki je raziskoval njihovo usodo.
Slovesnost pred spomenikom na dvorišču nekdanjega taborišča je vodil vojaški vikar v Slovenski vojski msgr. Jože Plut, ki je imel tudi krajši bogoslužni obred za pomorjene. Po nagovoru in polaganju cvetja so zbrani v manjši dvorani prisluhnili Ivu Jevnikarju ki je predstavil lik Jožeta Golca in ozadje omenjenega procesa.
Jože Golec, ena izmed nacističnih žrtev na tržaškem, je bil rojen v Polju ob Sotli maja 1901; tam je končal ljudsko šolo. Gimnazijo je začel v škofovih zavodih v Ljubljani in jo končal v Mariboru. Zaposlil se je kot novinar pri tedniku Slovenski gospodar, ki ga je urejal njegov brat duhovnik Januš Golec, pozneje pa pri Slovencu, kjer je urejal mariborsko kroniko. Že pred vojno je navezal stike s protinacistično obveščevalno mrežo, ki sta jo vodila slovenski diplomat Vladimir Vauhnik in hrvaški častnik Ante Anić. Ob prihodu Nemcev v Maribor je pobegnil v Trst, kjer je prevzel vodenje tamkajšnje postojanke britanske obveščevalne mreže. Nemška policija je v začetku jeseni 1944 mrežo odkrila in zaprla Jožeta Golca ter številne njegove sodelavce in znance; med njimi je bil med drugim slikar Zoran Mušič ter več duhovnikov od p. Placida Corteseja do Petra Šorlija. Po zaslišanjih in mučenjih so nekatere usmrtili že v Trstu, druge pa poslali v razna taborišča, ki so jih preživeli le redki. Kot zadnjega so v tržaški Rižarni v tednu po veliki noči 1945 usmrtili Jožeta Golca in njegovega kurirja Rafaela Požarja.