Brezposelnost mladih in volonterska pripravništva
Slovenija | 29.04.2015, 18:00 Marta Jerebič
Slovenija se po deležu brezposelnih mladih uvršča v sredino med državami Evropske unije. V skupini od 15. do 24. leta starosti je najnižja brezposelnost v Nemčiji, Avstriji, na Danskem, Nizozemskem, najslabše pa je v Grčiji, Španiji in Hrvaški, kjer je med mladimi tudi 40 odstotkov ali celo polovica brezposelnih. Tej problematiki smo namenili tudi današnji Pogovor o …, v katerem smo spregovorili tudi o problemu brezplačnih pripravništev.
V Sloveniji po brezposelnosti tudi med mladimi izstopajo vzhodne regije. Koliko časa v povprečju mladi čakajo na prvo zaposlitev. Barbara Gogala z Zavoda za zaposlovanje: »Najhitreje najdejo zaposlitev visoko izobraženi mladi do 25. leta starosti, kar govori v prid hitrejšemu in učinkovitejšemu študiju. Čakajo od 6 do 8 mesecev, sicer pa je povprečje 8 do 10 mesecev, preden se zaposlijo.«
Vlada je januarja lani sprejela načrt Jamstvo za mlade. Glavni cilj je znižati število brezposelnih mladih, a mladinske organizacije niso povsem zadovoljne z učinki. Zato predlagajo, da je treba »za novo jamstveno shemo oblikovati ukrepe, ki bodo nudili zaposlovanje za nedoločen čas in ki bodo usmerjeni v kritične skupine – visoko izobražene ženske. Trenutno Jamstvo za mlade je izboljšalo določeno stanje, mislim pa, da ne moremo biti zadovoljni,« je povedala Tea Jarc iz sindikata Mladi plus.
V oddaji smo se dotaknili tudi perečega problema volonterskih pripravništev. »Moja izkušnja pripravništva je čudovita. Zelo podpiram pripravništva. Mentor ti da znanje, ljudje pomagajo in odgovarjajo na vprašanja. Problem je to, da gre za volontersko pripravništvo, ki ga bom vedno imel za največjo sramoto delovno pravne zakonodaje v Sloveniji,« je povedal Tomaž Kuralt in dodal: »Tudi zaposleni so imeli težave, češ ker so zastonj, ali jim sploh dati delo.«
Na ministrstvu zato pripravljajo celovito analizo pripravništev, kjer bodo ugotavljali »ali so pripravništva potrebna toliko časa, ali so potrebni strokovni izpiti. Pred leti je na primer višja šola za socialno delo trajala 2 leti, zdaj imamo 5-letni študij, pripravništvo pa še vedno traja eno leto, plus strokovni izpit,« je povedala vodja direktorata za trg dela in zaposlovanje na ministrstvu za delo Damjana Košir.