Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Glavobol (foto: ARO)
Glavobol

Pri glavobolih previdno s protibolečinskimi tabletami

| 02.03.2015, 20:11 Blaž Lesnik

Glavobol je lahko zelo nadležna zdravstvena težava, s katero se verjetno srečal že vsakdo. Nekateri ljudje jih imajo pogosto, drugi skoraj nikoli. Najpogostejši so tako imenovani primarni glavoboli, kjer točen vzrok ni poznan - sem se uvrščajo tenzijski in migrenski glavoboli. Naš gost je bil prof. dr. Marjan Zaletel iz Nevrološke klinike v UKC Ljubljana.

Največ vprašanj je bilo v tokratni oddaji povezanih prav z migrenami. Za migrenski glavobol je značilna intenzivna bolečina, ki se običajno razvije po polovici glave. Glavobol bolnika onesposobi, fizična aktivnost stanje poslabša. Tipično za migreno je, da glavobol spremljajo dodatni simptomi: slabost, bruhanje in preobčutljivost na svetlobo, zvok ali vonj (foto / fono / odoro fobija). Kot pravi dr. Zaletel, ne gre za preprost glavobol, ampak za cel skupek težav, ki spremljajo napad. Pri nekaterih oblikah migren (10-15%) se v začetku napada pojavi migrenska avra, ki človeka na nek način prestraši. Ponavadi gre za izpade vidnega polja ali bleščanje. Tudi ta avra je zelo moteča, čeprav traja kratek čas, nekateri pa avro navajajo kot glavno težavo. Pred samim migrenskim napadom se ponavadi spremeni počutje, razpoloženje, tudi apetit. Po napadu pa so bolniki izčrpani, potrebujejo počitek. Napad lahko človeka onesposobi tudi za več dni.
Točnega vzroka za migrenski glavobol ne poznamo. Vemo, da so pomembne snovi (CGRP), ki širijo žile. V zadnjem času poskušajo zdraviti s protitelesi proti tej snovi in v preliminarnih študijah se kažejo prvi uspehi.

Tablete proti glavobolu – vzrok glavobola?

Kot pravi nevrolog dr. Marjan Zaletel, ljudje pogosto segajo po protibolečinskih tabletah. Na začetku zaradi dobrega občutka, kasneje pa se razvije glavobol. Telo te substance potrebuje, da se možgani počutijo manj neugodno. A tablete ne pozdravijo vzroka, so pa škodljive za prebavila, jetra, ledvica...Zato – predvidno z njimi.

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...